Close search

Přátelský rozvod? Manželství můžete ukončit, aniž byste si zničili rodinu

Pixabay Zdroj: Pixabay

Rozvod je velkou životní zkouškou pro každého, kdo se rozhodl žít dál bez svého partnera. Důvody k rozchodu bývají různé a nemusí se vždy jednat o zrady a podvody. Vztah se může jednoduše vyčerpat. I když vaše pocity mohou být smíšené a často i velmi negativní, přesto je přátelský rozvod, který vám nezničí život, možný.

Konec manželského života je těžký pro oba z partnerů nehledě na to, kdo byl iniciátorem rozvodu. Manželé si totiž dlouhé roky budují společný život, mají děti, jeden dům, společné přátele, dluhy i tradice. Rozvod ale nemusí nutně přerůst ve válku, můžete si se svým bývalým partnerem vybudovat nový a zajímavý vztah. Může to sice trvat roky a je třeba, aby přiložili ruku k dílu oba bývalí partneři, ale tvorba nového přátelství s ex je skutečně možná.

Nejste v tom sami

I když vám bude na první pohled připadat, že se rozvod týká jenom vás a bolest trápí pouze vaše srdce, není tomu tak. Pokud tedy nemluvíme o případech, kdy jeden z partnerů vycouval ze vztahu ze dne na den bez jakýchkoli slov rozloučení nebo snahy o rozdělení odpovědnosti za děti i společně nabytý majetek, pak rozchod určitě prožívá i váš bývalý partner. V takové chvíli sice každý musí bojovat se svými vlastními démony, ale uvědomění si, že v tom rozvodovém řízení jste vlastně společně, vám pomůže odpoutat se od koncentrace na své vlastní pocity.

Podpora

Pokud máte tu možnost, tak by si každý z bývalých partnerů měl najít svůj vlastní okruh lidí, který jim bude v době rozvodu vyjadřovat podporu. Mohou to být přátelé i rodina, které vám přinesou úlevu a pomocnou ruku ve chvíli, kdy to budete nejvíce potřebovat. Pozor ale na obviňování bývalého partnera ze strany těchto lidí. Vaše rodina to může sice myslet dobře a snažit se například poukázat na to, že rozvod nebyla vaše chyba, přesto v takovéto situaci je velmi těžké si budovat nový vztah k bývalému partnerovi, který musí být založen na vzájemné úctě.

Právní cesta

Je více než pravděpodobné, že během svého rozvodového řízení budete využívat služeb právníků, kteří vám pomohou vyřešit majetkové a finanční otázky. Avšak tyto služby nejsou zadarmo, takže abyste si s bývalým partnerem ušetřili nějaké peníze i zbytečný stres, zkuste se nejdříve domluvit v klidu mezi sebou na rozdělení vašeho společně nabytého majetku. Tyto debaty sice mohou být náročné a nepříjemné, ale rozhodně nebudou tak emocionálně vyčerpávající jako za přítomnosti právníků. Cílem vaší cesty je udržet svůj vztah na přátelské úrovni, abyste mohli zařídit důstojný život pro sebe i své děti.

Nejčtenější články