Close search

Pozor na vhodný vzhled: Víte, jak se správně obléct k pracovnímu pohovoru?

Pixabay Zdroj: Pixabay

Udělat dobrý dojem na pracovním pohovoru není vůbec jednoduché. Personalisté si všímají nejenom vašich znalostí a způsobu komunikace, ale také chování a celkového vzhledu. Vhodně zvolené oblečení může uchazeči o zaměstnání pomoci, jelikož může dokreslit jeho osobnost a pomoci tak budoucímu zaměstnavateli pochopit, o jak seriózního kandidáta se jedná. Proto se skutečně vyplatí dát si záležet na výběru oblečení.

Během pracovního pohovoru prožívá uchazeč o zaměstnání většinou mnoho intenzivních emocí jako je stres a nervozita, které mohou jeho projev poškodit. Pokud se ještě ke všemu nebude cítit sebevědomě a pohodlně ve svém oblečení, nebo si oblékne něco nevhodného, pohovor může mít nežádoucí vývoj. Výběr outfitu kandidáta sice nezachrání, pokud mu budou chybět znalosti, nebo pracovní zkušenosti, ale rozhodně mu může pomoci pozitivně zapůsobit na personalistu nebo potencionálního zaměstnavatele.

Padnoucí oblek

Pokud se jdete ucházet o zaměstnání, měli byste pečlivě zvolit kostým, který si v daný den oblečete. Váš oděv nemusí být nijak drahý, ani ušitý v exkluzivní dílně, přesto by měl být rozhodně čistý, vyžehlený a měl by vám dobře padnout. Kalhoty by měly být dostatečně dlouhé, aby zakrývaly kotníky, ale zároveň se nedotýkaly země. Pokud si žena vezme k obleku sukni, její délka by měla sahat nejlépe ke kolenům. Střih obleku by neměl být příliš obtažený a také bude lepší, pokud se vyhnete výrazným barvám. Nejlepší volbou pro vás budou různé odstíny šedé, modré, nebo například černá barva.

Pozor na výstřihy

Uchazečky o práci by měly volit raději decentní výstřih. Na pohovoru není potřeba být vyzývavý a to se týká i volby líčení, nebo délky sukně. I když klasický oblek považujete za usedlý a nezajímavý, při prvním setkání s potenciálním zaměstnavatelem byste se měly vyhnout příliš provokativnímu vzhledu. Podobné chování totiž může působit neprofesionálně a vy si tak zbytečně zavřete dveře do společnosti.

Špinavé boty

U profesionálního vzhledu je důležité nejenom padnoucí oblečení, ale také čistá a neodřená obuv. Určitě není vhodné, abyste na pohovor do kanceláře dorazili v botách, ve kterých jste včera šli v dešti a loužích a zapomněli jste si je vyčistit.

Celkový vzhled

Oblečení by také mělo přibližně odpovídat zvyklostem a požadavkům, které ve firmě panují. Jsou společnosti, které mají k výběru oblečení benevolentní přístup, jiné firmy mají ale zase naopak velmi přísné požadavky. Také je důležité abyste u pohovoru dbali na celkově upravený vzhled. Dobrou volbou rozhodně nejsou neupravené nebo dokonce mastné vlasy, nebo třeba okousané nehty. Zkuste věnovat přípravě na pohovor trochu více času a dejte si záležet na svém vzhledu. Personalisté budou samozřejmě hledět převážně na vaše znalosti a zkušenosti, avšak zcela nevhodný výběr oblečení a bot, může působit dojmem, že práci ve společnosti neberete vážně, jelikož jste přípravě na pohovor nevěnovali dostatek času.

PODÍVEJTE SE V NAŠÍ GALERII, JAK SE NEJLÉPE OBLÉKNOUT NA PRACOVNÍ POHOVOR:

Nejčtenější články