Close search

Pozitivní myšlení a duševní zdraví: Začněte den optimisticky a nepoužívejte negativní slovník

Unsplash Zdroj: Unsplash

To, jakým způsobem přistupujeme k světu, má obrovský vliv na naše duševní zdraví. Podle Larryho Meylera, který se věnuje zvládání depresí, to funguje tak, že myšlení, které si vytvoříme, určuje to, jak žijeme.

Britský list The Sun píše o Larrym Meylerovi, kterému zemřela matka, když mu bylo šest let. To ho uvrhlo do spirály depresí. Kvůli tomu si postupně vyvinul metody a nástroje, které ovlivňují duševní zdraví.

Jak si zlepšit duševní zdraví

Důležitá je vizualizace. Když nás ve své náruči svírá deprese, úzkost a další nehezké stavy, obvykle je popisujeme a vnímáme bezútěšně. Prostě se necítíme dobře. Tečka. Ale pokud všechno vnímáme temnou optikou, jak můžeme vůbec vpustit do svého života světlo a barvu? Meyler nabízí cestu ven – svou mysl vidí jako filmovou scénu. „Pamatujte, že vy jste režisérem svých představ, takže si jich vytvořte, kolik chcete, ale nepřipouštějte si, že musí být temné a ponuré,“ vysvětluje.

Druhým krokem je změna slovníku, v němž si nahradíme negativní slova pozitivními. Když ráno vstaneme a řekneme si, že nás čeká den blbec, začneme den s pocitem frustrace. Jde o to, že když si budeme opakovat negativa, tak se v nich budeme plácat. Pokud je ale vyměníme za povzbuzující slova, pak den začneme s větším elánem a projdeme jím pozitivně. Uvíznout v negativním myšlení totiž nepřináší nic dobrého.

S tím souvisí třetí Meylerův nástroj. Píše, že bez ohledu na to, jak tvrdě pracujeme na svém duševním zdraví, někdy přijdou dny, kdy věci nepůjdou podle plánu a něco se nám nepovede. Musíme si připomenout, že udělat chybu je součástí procesu a je to také místo, kde je potřeba se rozhodnout. Rozhodnout se, že si z toho vezmeme lekci a budeme pokračovat v navazování na všechno, co jsme se doposud naučili. Nebo se rozhodneme, že podlehneme svým duševním neduhům a vzdáme se. Ale to se zase octneme tam, kde rozhodne nechceme být...

Zdroje informací:
Thesun.co.uk: MINDSET HANDSET The 3 simple steps to change your mindset and boost your mental health
Dailymail.co.uk: What living with depression is REALLY like by a sufferer who 'kicked this monster right in the balls' as he reveals the one sign to look out for that loved ones may be suffering

Nejčtenější články