Close search

Povzbuzení spíš uškodí, než pomůže. Co tedy dělat, pokud váš blízký trpí depresí?

Pixabay Zdroj: Pixabay

Deprese je zákeřný nepřítel. Není to jen špatná nálada, která dříve nebo později sama odezní. Deprese jen tak nezmizí, naopak, časem se její projevy mohou prohlubovat. Pro postiženého se deprese stává velkou zátěží, snahy jeho blízkých o pomoc většinou situaci jen zhoršují.

Deprese se pojí se sníženou mentální výkonností i fyzickou aktivitou. Projevuje se nezměrnou únavou, která se snadno zamění za lenost. Deprese není lenost. Panuje kolem ní mnoho mýtů a toto je jeden z nich. Postižený se vyhýbá nejrůznějším aktivitám, a to i těm, které mu dříve přinášely radost a potěšení. Povzbuzování však nepomůže, jen prohlubuje pocity neschopnosti a vlastní výčitky postiženého.

Co nedělat?

„Deprese se nedá zlomit vůlí. Je to onemocnění, které vůli ochromuje. Na prosazování vůle chybí energie,“ upozorňuje psycholog a psychiatr MUDr. Ján Praško, CSc. s tím, že pokusy překonat depresi vůlí většinou vedou ke zhoršení stavu. Jednou z nejčastějších chyb lidí, kteří se snaží pomoct svým blízkým s depresí, je právě apel na vůli.

Člověka s depresí byste neměli do ničeho nutit, ani v dobrém úmyslu. Jakkoli by mu společná aktivita prospěla, zřejmě se na ní nebude cítit. Buďte proto maximálně trpěliví.

Buďte citovou oporou

Trpělivost, soucit a empatie nemůžou nikdy napáchat žádnou škodu. Snažte se být blízkému oporou, ale mějte na paměti, že nejefektivnější je odborná pomoc. Deprese je velmi úspěšně léčitelná, pokud je diagnostikována a pokud postižený na léčbu přistoupí. Můžete mu to ulehčit tak, že mu návštěvu odborníka doporučíte.

Jít k odborníkovi není ostuda, ačkoliv je dodnes návštěva psychologa či přímo psychiatra tabuizována. Není ostuda navštívit psychiatra, neznamená to, že je člověk blázen. Psychiatr je odborník na léčbu psychických poruch. Postižený trpí závažným onemocněním, se kterým odborník může pomoct. Duševní nemoc není slabost. To je jen další mýtus. Bojovat s duševní nemocí bez odborné pomoci nebo čekat, že se stav časem zlepší, není ta nejlepší cesta.

JAKÉ MÝTY KOLEM DEPRESE PANUJÍ? ODPOVĚĎ NAJDETE VE FOTOGALERII:

Literatura:

Praško, Ján a kol.: Depresivní porucha a jak ji překonat. Praha: Galén, 2012.

Praško, Ján a kol.: Deprese a jak ji zvládat. Praha: Portál, 2015.

Novák, Tomáš: Peklo v duši: deprese a mánie. Praha: 2016.

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu