Close search

Považujete se za ranní ptáče? Zkuste trumfnout Kolumbijce, ti jsou na nohou již ve čtyři ráno

Unsplash Zdroj: Unsplash

Nejvíc ranních ptáčat na světě se zřejmě koncentruje v Kolumbii. Podle BBC zde lze již kolem čtvrté zajít do fitness centra. Kdo vstává brzy, je považovaný za aktivního, produktivního a dynamického člověka.

Ranní ptáče je zjednodušeně řečeno člověk, který dokáže vstát opravdu brzy a je schopen fungovat. Zajímalo vás někdy, v které zemi je nejvíc ranních ptáčat? Podle statistik jde o Kolumbii, kde se v průměru vstává v 6:31. Realita je ovšem trošku jiná...

Země zaslíbená ranním ptáčatům

"V Kolumbii se lidi probouzí ve čtyři, v půl šesté nebo v šest. Vstát v sedm je už opravdu pozdě," vysvětluje pro BBC sociolog Juan Carlos Mantilla. A dodává, že i když Kolumbijci v průměru vstávají v 6:31, neodráží to realitu. Sám přiznává, že vstává v pět.

Pokud se vám zdá, že člověk ve čtyři ráno nemá moc co dělat, opak je pravdou. V té době si totiž v Kolumbii už lze zajít třeba do fitka. O některých politicích se říká, že si domlouvají schůzky na pátou. Univerzity mají první přednášky v šest hodin. V této zemi je člověk, který vstává opravdu brzy, považovaný za aktivního, produktivního a dynamického.

Důvodem tohoto nastavení je zčásti příroda. V Kolumbii slunce vychází kolem šesté a v šest odpoledne již začíná večer, tudíž se lidé přizpůsobili. Vliv na to má také fakt, že 70 % lidí žije v městech a jakmile se ráno všichni vyhrnou do práce, ulice jsou zasekané. Kdo vyrazí dřív, má větší šanci dostat se do práce včas. Stejně ovšem musí počítat s tím, že mu cesta může zabrat i dvě hodiny.

Magazín Medium publikoval žebříček zemí seřazených podle toho, kdy se v nich vstává. Kolumbie byla na vrcholu, pak následuje třeba Japonsko (7:09), Německo (7:25) a na konci je Saudská Arábie, kde budík zvoní v 8:27...

Zdroje informací:
BBC.com: The country with earliest wake-up time in the world
Medium.com: The country with the earliest wake-up time in the world

Nejčtenější články