Close search

Používáte trendy zubní pasty s aktivním uhlím? Mohou zubům silně uškodit

Pixabay Zdroj: Pixabay

Trh zásobuje spotřebitele nejrůznějšími novinkami, které mnohdy slibují krásu a zázračné účinky. U některých výrobků se ale postupem času dochází ke zjištění, že své sliby neplní a dokonce mohou vašemu zdraví i uškodit.

Pokud patříte mezi ty, kteří sledují nejnovější trendy a zkoušejí výrobky, které slibují vynikající výsledky hned po několika použitích, nejspíš se vám už stalo, že to nebyla úplně pravda. Ba co hůř, vaše tělo reagovalo na zázračný výrobek velmi nevraživě a vy jste museli následně bojovat s vyrážkou nebo podrážděním.

Velké oblibě se v poslední době těší zubní pasty, které v sobě obsahují aktivní uhlí. Pomocí této složky slibují vybělení zubní skloviny, jelikož údajně molekuly uhlíku na sebe mohou vázat další molekuly pigmentů, které se nacházejí právě na zubní sklovině.

Výsledky výzkumu

Podle výsledku výzkumu, který zveřejnili odborníci v časopise British Dental Journal, by však lidé, kteří jsou v pokušení podobné výrobky vyzkoušet, nebo mu už podlehli, měli být na pozoru. Podobné zubní pasty totiž často neobsahují fluorid, který je klíčovou látkou pro boj se zubním kazem. Tyto zubní pasty mohou podle odborníků naopak vznik zubního kazu zapříčinit, jelikož při jejich použití může docházet k poškození zubní skloviny.

Podle názoru odborníků, o kterém informoval britský server Independent, i když budou zubní pasty s aktivním uhlím obsahovat fluorid, jeho účinky se vlivem dalších látek mohou změnit. Výzkum také potvrdil, že podobné zubní pasty málokdy obsahovaly bělicí činidla, která by dopomohla zubům ke světlejšímu odstínu.

Zdravotní rizika

Posudek také informoval o existenci potenciálních zdravotních rizik spojených s užíváním těchto zubních past. Uhlí je totiž známo svojí karcinogenní povahou, stejně jako ropa nebo benzín.

Lékaři, kteří se pro britský server vyjádřili k tomuto tématu, mají rozhodně jasno v jedné otázce, aby zubní pasta byla přínosná pro zuby, měla by obsahovat fluorid. Je tedy dobré věnovat pečlivou pozornost výběru zubní pasty a nevěřit vždy reklamním slibům. Pokud si ale s výběrem nebudete vědět rady, vždy se vám vyplatí kontaktovat svého zubaře a zeptat se ho na produkty, které by vám pro péči o vaše zuby doporučil.

Nejčtenější články