Close search

Potraviny, které zvyšují pocit únavy: Vyhněte se tučnému masu, bílému chlebu a cukroví

Unsplash Zdroj: Unsplash

Být unavený je pro mnohé z nás zcela běžné, zvláště pokud máme rušný životní styl a už ani nevíme, co je kvalitní spánek. Tento stav ale může zhoršovat také to, co jíme a pijeme.

Magazín Eat This, který se věnuje zdravému životnímu stylu, se podíval na zoubek potravinám zhoršujícím pocit únavy. Znáte je?

Strava a únava

Vysoce tučné kusy masa bývají bohaté na nezdravé tuky. Podle některých studií je konzumace nezdravého tuku spojena s příznaky chronického únavového syndromu. Lepší je proto sáhnout po libovějším mase, jako je kuřecí maso nebo vepřové kotlety. Dalším podezřelým je rafinovaný bílý chléb, který mívá nízký obsah vlákniny, nebo může být zcela bez ní. Konzumace stravy s nízkým obsahem vlákniny je spojena s příznaky chronického únavového syndromu. Lepší volbou je celozrnný chléb.

Mezi „únavové“ potraviny patří také cukroví, protože jej často tvoří pouze cukr a nic jiného. Konzumace sladkých potravin může vést k prudkému nárůstu glukózy následovanému potenciálním pádem, který může způsobit, že se budete cítit malátně. Pokud potřebujete něco sladkého, může být lepší volbou pochoutka z tmavé čokolády, protože polyfenoly obsažené v kakau jsou spojeny s menším počtem příznaků chronického únavového syndromu. Nelze zapomínat ani na alkohol, ten má na tělo dehydratační účinek. A dehydratace může vést k některým nepříjemným příznakům, mezi které patří i pocit extrémní únavy.

Pokud se perete s únavou a není za tím nějaký jiný zdravotní problém, lze ji zmírnit konzumací celozrnných výrobků, ovoce, zeleniny a potravin s omega-3 mastnými kyselinami.

Zdroje informací:
Eatthis.com: 5 Common Food & Drinks That May Be Causing Your Chronic Fatigue
Pubmed.ncbi.nlm.nih.gov: The lifestyle of patients with chronic fatigue syndrome and the effect on fatigue and functional impairments

Nejčtenější články