Close search

Postrach žen v 80. letech. Málo známá fakta o spartakiádním vrahovi

youtube.com Zdroj: youtube.com

Na jaře roku 1985 se všichni v tehdejším Československu připravovali na Spartakiádu. Do Prahy se sjížděly ženy z celé země, ale ve společnosti zavládl strach. Od února do května totiž v ulicích a parcích řádil nebezpečný deviant, kterému se začalo přezdívat spartakiádní vrah.

Vrah všechny překvapil

Totožnost vraha začala být všem známá už na konci května 1985, kdy si pro něho policie dojela na učiliště, kde tou dobou studoval. Pro všechny bylo překvapením, že všechny ty obludnosti páchal teprve šestnáctiletý drobný mladík. Jiří Straka, přezdívaný spartakiádní vrah přepadl 11 obětí, zpočátku je “jen” okrádal, později jeho agrese stoupala a nakonec znásilnil pět žen, z toho tři usmrtil.

Od mala byl neklidný

 Ačkoliv měl poměrně vysoké IQ, ve škole dosahoval průměrných výsledků. Nedokázal si vytyčit životní cíle a chyběla mu motivace k učení. Pocházel z běžné rodiny, matka byla skladová dělnice DP Metro a otec zedník. Už jako velmi mladý se dopouštěl drobných krádeží a nedodržoval školní řád. V osmi letech byl vyšetřen v Thomayerově nemocnici na psychyatrickém oddělení. Vyšetření odhalilo syndrom psychomotorického neklidu s neurotickými rysy a projevy. Po ukončení základní školy nastoupil na hornické učiliště ve Stochově.

Sexuální porucha

Jeho sexuální pud se ale záhy projevil v té nejagresivnější formě. Měl prý tak silné nutkání, že byl schopen ujít po nocích i desítky kilometrů a hledat po Praze vhodnou oběť. Dokazuje to i případ ze 4. května 1985, když napadl další ženu. Tentokrát se ale zmýlil výběrem, jelikož přepadená byla 54-letá žena, o kterou Straka neměl zájem. Proto ji okradl a přidusil špagátem. Odklidil ji na korbu menšího náklaďáku, který stál opodál a šel hledat dát.

Na podruhé už byl úspěšný. Vyhlédl si třicetiletou lékařku, kterou znásilnil, zavraždil a nechal ležet na panelákem, kde bydlela. Přepadená žena, kterou Straka hodil na korbu auta mimochodem přežila, čemuž se Straka sám u výslechu divil. Žena se však z přepadení nevzpamatovala a brzy na to zemřela.

Panika žen

Ačkoliv zavládla mezi dívkami a ženami, chystající se na spartakiádu panika, vrah nepřepadl ani jednu cvičenku. Zato ale usmrtil matku od dvou malých dětí. V minulosti se syn oběti konfrontoval se Strakou, který se mu omlouval za to, co provedl jeho matce, syn oběti si ale trval na svém. Straka by si zasloužil také smrt. I když by mu poprava Straky maminku nevrátila, jakéhosi zadostiučinění by se mu dostalo.

Neprojevoval lítost

Podle psychiatrů, ale i všech lidí, kteří viděli následné rekonstrukce vražd, trpěl Straka úplnou amorálností a absencí citu. Vyšetřovatelům popisoval své činy do detailu bez jakýchkoliv náznaků lítosti. O vraždách a způsobu jejich provedení povídal jako o mazání másla na chleba.

Unikl dvakrát smrti

Jen pro to, že nebyl v té době zletilý, unikl jistému trestu smrti. Byl odsouzen na deset let a podle slov jeho matky přežil ve Valdicích jen proto, že “dělal děvku silnějšímu”. Bachaři mu prý kopanci poškodili genitálie a tak se nechal po propuštění v psychiatrické léčebně kastrovat. Ve vězení prý také unikl o vlásek smrti, kdy ho spoluvězni chtěli oběsit. Prý jen díky shodě náhod přežil. O to víc potom chtěl žít a o sebevraždě už neuvažoval.

Rodiče byli pro trest smrti

Po odpykání devítiletého trestu (rok mu byl odpuštěn v rámci prezidentské amnestie), byl přemístěn do psychiatrické léčebny v Opavě. Operaci mozku, která by minimalizovala pozdější sexuální nutkání, odmítl. Při pobytu v léčebně zkoušel údajně pervitin, jinak nijak nevybočoval. Na Štědrý den v roce 2004 byl propuštěn. Jeho rodiče se kvůli tlaku okolí přestěhovali z Prahy na Moravu a o syna přestali mít zájem.

Straka má ještě dva sourozence bratra a sestru a ti se se zákonem nikdy nepotýkali. Oba jeho rodiče se shodují na tom, že by pro syna byl lepší trest smrti. Lynčování veřejností a neschopnost dnes žít normálním životem za to podle nich nestojí.

Nepřijetí okolí

Straka se dodnes léčí ambulantně a poctivě užívá léky. V Bohnicích se seznámil se ženou, nynější manželkou, která se psychicky zhroutila poté, co její dcera zemřela při autohavárii. Oba si prý hned padli do oka a po propuštění spolu začali žít ve vesničce na česko-polských hranicích. Tam je ale sousedi nepřijali, jelikož dobře věděli, co je Straka, ač si změnil jméno na Nováka, zač.

Nyní pracuje a žije se svoji manželkou Růženou na severu Moravy v poloanonymitě a k hrůznému činu se nechce vracet.

 

Nejčtenější články