Close search

Poslouchá facebook každé vaše slovo? Pravda je možná ještě děsivější než konspirační teorie.

unsplash.com Zdroj: unsplash.com

Stalo se vám to taky? Sedíte s kamarádem v kavárně, vedete konverzaci, ve které zmíníte nějaký produkt nebo značku a hned poté vás Facebook či Instagram začne bombardovat reklamami spojenými s tím, o čem jste mluvili. Hned si začnete myslet, že váš telefon vás musí odposlouchávat. Je to ale vážně tak?

Skoro každý už dnes zažil pocit, jakoby je jejich telefon odposlouchával. A proč taky ne. Po technické stránce, by to pro facebook nebyl pravděpodobně žádný oříšek a fakt, že by to bylo ilegální, také není dost dobrý argument. Facebook je technologický gigant a není divu, že lidé mají tendenci takto velkým firmám nevěřit. Modrý obr si navíc v posledních letech nevysloužil velké sympatie díky skandálu s Cambridge Analytica.

 Proč tomu tak pravděpodobně není

Odborníci na kybernetickou bezpečnost mají za to, že facebook své uživatele s velkou pravděpodobností neodposlouchává. Facebook jako veřejně obchodovatelná firma, by se vystavoval obrovskému riziku a to jak právnímu tak morálnímu, kdyby se na tuto praktiku přišlo. Navíc při velikosti uživatelské báze Facebooku a Instagramu, by nahrávání každého uživatele, bylo technologicky extrémně náročné. Nemluvě o tom, že by váš telefon musel konstantně odesílat obrovské množství dat, váš měsíční datový limit by se tak pravděpodobně hodně rychle vyčerpal. Například agentura Wandera zaměřující se na kybernetickou bezpečnost provedla nedávno test toho, jestli nás facebook odposlouchává. Do místnosti umístili 2 telefony a 3 dny pouštěli z reproduktorů reklamu na psí granule. Po 3 dnech analyzovali, jestli se v aplikacích objevovaly reklamy s touto tématikou a jestli aplikace odesílaly nějaká větší množství dat. Ani jedno se ale nepotvrdilo.

Pravda je možná ještě horší

Jak je tedy možné, že vás na Facebooku straší produkty, o kterých jste jen mluvili s kamarády? Facebook se za dobu svého působení stal mistrem ve sbírání osobních dat. Modrý obr ví, co děláte v jeho aplikacích, ale také jaké stránky navštěvujete, kde se nacházíte a s kým se stýkáte. Díky obrovskému množství informací a umělé inteligenci o vás facebook ví daleko víc než si sami myslíte. Na základě toho je schopen vám servírovat reklamy, které jsou někdy až strašidelně přesné.

VÍCE SE DOZVÍTE VE FOTOGALERII:

Nejčtenější články