Close search

Poslední slova královny Anny Boleynové: Nepřišla jsem se modlit, přišla jsem zemřít

Wikimedia Commons/National Portrait Gallery, Public domain Zdroj: Wikimedia Commons/National Portrait Gallery, Public domain

Anna Boleynová byla vzdělaná žena, jejíž půvab nedal spávat Jindřichu VIII. Když se jí ale král nabažil, Anna byla falešně obviněna z čarodějnictví, cizoložství a pokusu o královraždu. Na popravišti skončila 19. května 1536.

Anna Boleynová vydržela Jindřichu VIII. po svatbě jen tři roky. Mezitím se zakoukal do dvorní dámy Jany Seymourové a aby se s ní mohl oženit, potřeboval se zbavit své aktuální manželky. Objevilo se podezření z plánování královraždy, na hromadu byl přihozen i incest a čarodějnictví.

Vedle Seymourové ale patrně největším důvodem bylo to, že Boleynová královi nedala vytouženého syna.

Nevinní u kata

Kromě Boleynové před soudem stanulo několik mužů, se kterými se měla dopustit již zmiňovaných skutků. Sedmnáctého května 1536 skončilo pět z nich na popravišti, královna dostala od Jindřicha VIII. drobnou úlevu - místo setnutí sekyrou jí čekal meč.

Ráno 19. května se shromáždil malý dav, který sledoval, jak Anna Boleynová míří vstříc neúprosnému osudu. Oblečená v tmavě šedé róbě a hermelínovém plášti, byť podle některý zdrojů měla šarlatovou suknici, vlasy ukrývá pod bílým čepcem. Podle očitých svědků se jí ve tváři zračil neklid, ale rovněž prý nikdy nebyla hezčí. Po dlouhých dnech a nocích strávených bez spánku konečně nadešel moment, se kterým se už dávno smířila.

Poslední řeč Boleynové

Ještě než stanula před katem, požádala o možnost promluvit k davu. Přesné znění se patrně nezachovalo, ale vyznění různých verzí je stejné. Smrti čelila hrdě a bohabojně.

Nepřišla jsem se sem modlit, ale zemřít. Pokorně se podřizuji zákonu, jak mě soud odsoudil, a pokud jde o moje přestupky, neobviňuji žádného člověka. Bůh je zná. Odevzdávám se Bohu a prosím ho, aby se smiloval nad mojí duší.

Poté požádala Ježíše Krista, aby „zachránil mého panovníka a krále, nejzbožnějšího, nejušlechtilejšího a nejjemnějšího vládce“.

Vzápětí na její ladný krk dopadá meč.

Jindřich VIII. se za méně než 24 hodin zasnoubí s Janou Seymourovou, do deseti dnů následuje svatba. Tato, v pořadí třetí manželka ze šesti, mu dá vytouženého syna Eduarda VI., který ve věku devíti let nahradí zesnulého otce na trůnu.

Nakonec se ale, po mnoha peripetiích, stává královnou Alžběta I., kterou měl Jindřich VIII. právě s Annou Boleynovou. Alžběta I. vládla Anglii od roku 1558 až do své smrti v roce 1603. O několik let déle než její otec.

Nejčtenější články