Close search

Poslední šance vidět superúplněk v roce 2019. Zemi čeká i blízké setkání s asteroidem

Pexel Zdroj: Pexel

Začátek roku byl na jedinečné jevy skutečně štědrý. Dnes večer ale můžete mít vůbec poslední možnost vidět v roce 2019 superúplněk. Přibližně v tu samou dobu bude v těsné blízkosti Země prolétat asteroid.


Úplněk, který se neschovává za mraky, vždy na noční obloze nabízí výjimečnou podívanou. Superúplněk, který se objeví na obloze tento týden v noci z 20. na 21. března, bude třetím výskytem toho jevu za pouhé tři měsíce letošního roku. 

Fáze měsíce jsou spojovány s mystikou a magií, tento superúplněk ale bude mimořádný zcela sám o sobě. Jeho finální fáze totiž připadne na den jarní rovnodennosti. Takže po více jak třech desetiletích se setkáme s takzvaným Červím Měsícem. 

Tím ale jedinečné jevy nekončí. Podle americké vládní agentury NASA bude kolem Země přibližně v této době prolétat Asteroid 2019EA2. Vesmírné těleso, které má v průměru 24 metrů, se bude pohybovat od Země ve vzdálenosti pouhých 306 tisíc kilometrů. Může se to zdát jako dlouhá cesta, ale ve skutečnosti se asteroid bude nacházet k naší planetě blíže než Měsíc.   

Nejčtenější články