Close search

Pořizujete si dům, nebo byt? Musíte vědět, na co si dát pozor při koupi nemovitosti

Pixabay Zdroj: Pixabay

Koupě nemovitosti je vždy velkým rozhodnutím, které s sebou nese i nemalou finanční zátěž. Proto není rozumné nic uspěchat a podlehnout tlaku realitního makléře nebo prodávajícího. Rozhodně se vyplatí mít dostatek informací o tom, v jakém je nemovitost stavu a komu patří. Víte, co všechno si musíte zjistit před koupí nemovitosti?

Při nákupu bytu nebo domu není dobré se nechat unést emocemi. Pořízení nemovitosti je velmi významné rozhodnutí, které vás často zaváže k dlouhodobému splácení hypotéky. Proto musíte přesně vědět, co kupujete a zda takzvaný majitel má vůbec právo vám byt nebo dům prodat.

Právní hledisko

Před koupí nemovitosti si na katastru nemovitosti, nebo na pobočkách Czechpointu, zajistěte aktuální výpis z listu vlastnictví. Ten vám poskytne údaje o majiteli a také o omezení vlastnického práva, tedy jestli se na nemovitost váže věcné břemeno, zástavní právo, nebo třeba exekuce. Dalším dokumentem by měl být nabývací titul, který vám poskytne informace o tom, za jakých okolností prodávající nemovitost získal.

Také je důležité mít prohlášení vlastníka, které opět můžete získat na katastru. Tento dokument obsahuje informace o skutečných výměrách bytu a o určení společných částech domu. V případě že kupujete dům, tak si zajistěte kolaudační rozhodnutí a příslušnou stavební dokumentaci. Pokud vám ji neposkytne prodávající, můžete ji získat na stavebních úřadě. Pomocí této dokumentace můžete porovnat skutečný stav nemovitosti se zapsaným na katastru.

Technický stav

Kupující by si vždy měl dávat pozor na technický stav nemovitosti. U bytu je důležité znát i technický stav celého bytového domu. Vždy si tedy zkontrolujte, v jakém je nemovitost stavu, zaměřte se na střechu, izolaci, vnitřní rozvody, i fasádu. I domu je také třeba zkontrolovat statiku, základy. Také se zaměřte i na stav interiérového vybavení, tedy kuchyně, koupelny, WC nebo i podlahy.

Územní plán

Pokud si kupujete nemovitost v místě, které není moc zastavěné, nebude od věci, když si zjistíte, zda někdo plánuje v dohledné době nějaké zástavby ve vašem okolí. Asi se totiž za měsíc nebudete chtít probudit v novém domě, nebo bytě a zjistit, že vám pod okny jezdí buldozery.

Nejčtenější články