Close search

Poporodní deprese: Jak ničily herečku Hayden Panettiere i další známé ženy

Archiv Zdroj: Archiv

Herečka Hayden Panettiere se dostala do popředí jako neoficiální mluvčí poporodní deprese, kterou sama trpěla. Deset měsíců poté, co porodila dceru Kayu, kterou má s ukrajinským boxerem Vladimirem Kličkem, veřejně přiznala, že musela vyhledat odbornou péči.

Americká herečka a zpěvačka Hayden Panettiere (29), kterou nejvíce proslavila role Claire Bennetové v televizním seriálu Hrdinové (v originálu Heroes), je jednou z mála známých osobností, které se rozhodly otevřeně promluvit o tom, jak je ničily poporodní deprese.

"Měla jsem strach z toho, že mě okolí nepřijme. Unavovaly mě neustálé obavy z toho, co si ostatní budou myslet, takže jsem vyložila katy na stůl a nestarala se o to, zda mě začnou soudit. Hlavní poselství, které se snažím ženám předat, je, že je v pořádku požádat o pomoc,“ vysvětluje Hayden Panettiere, proč se o svých poporodních stavech rozhodla promluvit.

Podle ní jsou rovněž matky na sebe někdy přespříliš přísné, pokud jde o jejich nedostatky a nedokonalosti, často navíc pouze smyšlené...

Život jako v tunelu

Hayden Panettiere se kvůli poporodním depresím léčila opakovaně. „Poporodní deprese, které prožívám, zasáhly všechno v mém životě. Držte mi palce!" vzkázala Panettiere svým příznivcům s tím, že nechtěla setrvávat v depresivních stavech a trápit se. Proto radši zvolila léčbu, aby se uzdravila a mohla vést normální život.

Stavy, které ji ničily, přitom popisovala bez příkras. "Připadáte si jako v tunelu. Už si ani nemůžete vzpomenout, kdy jste se cítila dobře. Zkoušíte si vzpomenout na to, kdy vám bylo dobře, cítila se pozitivně, byla šťastná, ale nemůžete. Vidíte kolem sebe jen temnotu,“ dodala s tím, že jí rozhodně pomohlo, když o svých problémech začala otevřeně mluvit.

Americká herečka a ukrajinský boxerský mistr světa v těžké váze Vladimir Kličko se potkali v roce 2008, po třech letech se rozešli. Pak se dali znovu dohromady a v říjnu 2013 se dvojice zasnoubila. V prosinci 2014 se jim narodila již výše zmiňovaná dcera Kaya.

Co jsou poporodní deprese

Poporodní deprese jsou tíživé stavy, které se objevují v rozmezí dní až měsíců po porodu potomka. Postihují především ženy, ale mohou jimi trpět i muži.Hlavními příznaky jsou především deprese, anhedonie (neschopnost prožívat radost a další pozitivní situace), únava, nechuť a poruchy spánku. Pokud nejsou poporodní deprese léčeny, mohou trvat mnoho týdnů až měsíců. Přesné příčiny vzniku poporodních depresí nejsou zcela známy.

Poporodní depresi podle statistik zažila na vlastní kůži každá pátá matka. Období po porodu je pro většinu žen jako emocionální horská dráha, některé však zasáhne silněji než ostatní. Kromě běžné poporodní plačtivosti se u 13 % žen projeví poporodní deprese. Ta již sama od sebe neodezní, a pokud se neléčí, může trvat i roky.

Z dalších známých matek trpěly poporodními depresemi také herečky Brooke Shieldsová, Gwyneth Paltrowová, Courteney Coxová nebo zpěvačka Alanis Morissette.

PODÍVEJTE SE DO GALERIE NA ŽIVOT HEREČKY HAYDEN PANETTIERE:

Nejčtenější články