Close search

Pondělní blues: Lze vůbec začít týden dobře? Zkuste metodu vstupu do bazénu

Unsplash.com Zdroj: Unsplash.com

Pondělí nemá valnou pověst kvůli tomu, že představuje předěl mezi pohodovým víkendem a pracovním týdnem. Dá se to nějak napravit?

Pondělní blues označuje stav, ve kterém se nacházíte na začátku týdne. Dva dny klidu jsou v nenávratnu a opět se to na vás všechno navalí.

Když jde o prodloužený víkend, nebo třeba i o návrat po dovolené, je to v pondělí ráno ještě o poznání horší. Naštěstí existuje několik způsobů, jak s tím bojovat.

Co se děje?

Zajímavé je, že i když vás v pondělí ráno čeká práce, kterou doslova milujete, také se nemusíte vyhnout tomuto stavu. V jistém smyslu pondělní blues zažíváme úplně všichni.

Podle studie Tokyo Women’s Medical University, v níž byl 175 mužům a ženám měřen tlak v průběhu jednoho týdne, nejvyšší hodnoty měli lidé, kteří se v pondělí ráno chystali do práce. Není proto překvapivé, že ti, kteří ráno mohli spát dál a neměli nic na práci, zvýšené hodnoty nezaznamenali.

Podle kardiologa Chaunceyho Crandalla se v pondělí vyskytuje o 20 % víc infarktů, než v kterýkoliv jiný den. Může za to nárůst krevního tlaku hned z rána. Dalším faktorem je to, že krevní destičky jsou v ranních hodinách „hustější“. Nadledvinky ráno uvolňují více adrenalinu, aby se tělo lépe pohybovalo. Další adrenalin může vést k prasknutí tepen ucpaných nahromaděným cholesterolem.

Crandall dodává, že když zkombinujete tyto fyzické změny „s přechodem z režimu volného času do pracovního režimu a vrhnutím se do stresu z ranního dojíždění do práce, u někoho, kdo má srdeční potíže, to může vést k infarktu.

Se vším postupně

Podle odborníků by to v pondělí ráno mělo připomínat vstup do bazénu. Doporučují přijít do práce dřív a vyčlenit si chvilku se šálkem kávy, nebo s ranními novinami. Tím se pomalu přizpůsobíte faktu, že jste v práci.

Začněte jednoduššími úkoly, od kterých se pak postupně můžete přesunout k těm složitějším, nebude to taková zátěž hned z rána.

Důležité je také plánovat věci, které vás těší. Třeba oběd s kolegy nebo to, co vás večer čeká s rodinou. Vidina příjemných zážitků rozežene chmury a stres z pondělního rána.

Víc o pondělním blues najdete v GALERII:

Zdroj: mentalhelp.net

Nejčtenější články