Close search

Polský erotický hit 365 dní: Pro jeho autorku bylo psaní o vynuceném vztahu terapií

Next Film Zdroj: Next Film

Příběh polského hitu 365 dní by se dal shrnout několika slovy: muž unese ženu, aby se do něj zamilovala. Jak to může dopadnout?

Když se sérii 50 odstínů od E.L. James, která si vlastně napsala jen svojí verzi Stmívání od Stephenie Meyer, povedlo výrazně uspět i ve filmovém světě, bylo jen otázkou času, kdy to zkusí také někdo jiný.

Nakonec to přišlo z nečekané strany - z Polska. Adaptace lechtivé erotiky 365 dní nejdřív zbořila tamější kina a pak se na Netflixu vyšvihla mezi nejsledovanější filmy v mnoha zemích, Českou republiku nevyjímaje.

Zaslíbená Sicílie

Autorka trilogie 365 dní, polská spisovatelka Blanka Lipińska, se podle vlastních slov inspirovala 50 odstíny, které mimochodem považuje za brak, a tím, co sama zažila. Když měla před lety pocit, že jí v životě něco chybí a doma to nenachází, tak, jako její hrdinka Laura, i ona se rozhodla v den 29. narozenin odejít na Sicílii. Jenže s odlišným výsledkem.

Lipińska jednoho dne vyšla z hotelu a stalo se něco, co nazývá osvícení. V hlavě se jí zjevil příběh. Nemohla jíst a spát, chtěla jenom sedět a psát.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Blanka Lipinska (@blanka_lipinska),

Kniha pro mě měla terapeutickou funkci, proto jsem si původně nedokázala představit, že by někdy spatřila denní světlo," vysvětluje Lipińska polskému webu Trojmiasto.pl. Pak se ale rozhodla ji vydat a přistoupila k tomu čistě obchodně. Zvolila velké nakladatelství specializující se na ženskou literaturu, o kterém věděla, že bude mít dostatek prostředků také na propagaci.

Bere to v jistém smyslu jako misi, jejímž cílem je rozproudit v Polsku diskusi o lásce a sexu. Pohoršení tlumí tím, že v rozhovorech neřeší náhodný sex, ale ten partnerský. A to, jak do něj vnést emoce a hloubku, aby si ho užili oba partneři.

Sicilský syndrom?

Lipińska je vystudovaná kosmetička a věnuje se terapii hypnózou. Sice se snaží vystupovat jako věrozvěst spokojeného partnerského soužití, ale její série 365 dní je v jádru nebezpečná literatura. Hlavní dějová linie totiž spočívá v tom, že Lauru na Sicílii unese nebezpečný místní gangster Massimo, který ženu drží ve své vile a řekne, že má 365 dní na to, aby se do něj zamilovala.

Nejde o náhodu. Massimo před pěti lety sledoval Lauru na pláži, když v tom okamžiku na jeho otce zaútočil konkurenční gang. Jedna ze střel vypálených na otce zraní také Massima, který se z toho nikdy úplně nevzpamatoval. Tam začala jeho posedlost Laurou.

Když se žena opět objeví na Sicílii, je nespokojená se svým životem a partnerem, který selže v intimní chvíli. Massimo ji vypátrá a uvrhne do zajetí, které by se dalo shrnout následovně - maximální luxus a společnost dominantního muže, jenž ale naslouchá řeči jejího těla. Z únosce se stává pozorný milenec a nakonec patrně nebude potřeba ani těch 365 dní...

365 dní voyeurismu

Jinými slovy jde o stockholmský syndrom. Oběť si vytváří pozitivní vztah ke svému únosci, Lauře přestane vadit, že je ke všemu donucena. Romantizování únosu je nebezpečná věc. Navíc Massimova dlouholetá posedlost Laurou naznačuje, že tady bude něco v nepořádku v několika směrech.

Lipińska může tvrdit, co chce, takhle láska nevypadá. I proto se na sociálních sítích šíří příspěvky, které varují před tím, že žena netouží po únosu za účelem zamilování. A další dva díly tomu moc nepomáhají.

Můj styl se rozhodně nezmění, protože ačkoli mě někteří lidé obviňují z toho, že mám syntaxi mistra Yody, ráda píšu, jak mluvím. Jsem prostě taková. Hlavní postava bude i nadále „mentálně nestabilní“, a pokud se ukáže, že těhotenství je pravda, hormony zdůrazní její vlastnosti. Myslím, že druhá část překvapí mnoho lidí, dokonce i ty, kteří mě obviňují z předvídatelnosti," vysvětluje Lipińska.

Nakonec 365 dní patrně zůstane v povědomí diváků jen tím, že má absurdní příběh s odvážnými erotickými scénami, z nichž zejména ta na jachtě vypadá hodně realisticky. Kamera je jenom milimetr od toho, aby ukázala reprodukční orgány a divák až voyeuristicky dostává i intimní zvukovou stopu. A bohužel, pokud to pro někoho nakonec vyzní jako vykoupení, bude to unesená Laura.

Na fotky z filmu 365 dní se můžete podívat do GALERIE:

Zdroj: rozrywka.trojmiasto.pl

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu