Close search

Polibek pro Hitlera aneb Jak zahnat nejnebezpečnějšího muže 20. století do úzkých

Rarehistoricalphotos.com Zdroj: Rarehistoricalphotos.com

Letní olympijské hry 1936 přinesly pořádajícímu Německu, které z pozice kancléře vedl Adolf Hitler, několik překvapení.

Berlín získal možnost uspořádat olympijské hry ještě před nástupem nacistů k moci a stát se to pak mohutně snažil využit ke své propagaci. Leni Riefenstahlová točila historicky první dokument o olympiádě a samotná událost se vysílala do čtyřicítky zemí.

A i když Němci původně uvažovali nad tím, že budou mít zakázaný vstup židé a černoši, kvůli případnému bojkotu ostatních zemí od toho nakonec upustili. Díky tomu mohl získat čtyři zlaté medaile Afroameričan Jessie Owens.

Zaskočený vůdce

Adolf Hitler se s Owensem odmítl setkat a potřást mu jako vítězi rukou, byť podle některých zdrojů k tomu nakonec došlo. Vůdce se totiž nechtěl smířit s tím, že jeho atlety, respektive příslušníky nadřazené árijské rasy, poráží Afroameričan.

To ale nebylo jediné překvapení, které na těchto olympijských hrách zažil. Mezi diváky byla i americká turistka Carla de Vries, která se snažila dostat co nejblíž k Hitlerovi, sedícímu v jeho lóži hned vepředu, a vyfotit si ho.

Několikrát už to málem vyšlo, ale vždy se jí do cesty postavili členové vůdcovy osobní stráže. Patnáctého srpna, v průběhu plavání na 1500 metrů volným stylem, dokázala Carla přelomit bariéru a potřást si s překvapeným Hitlerem rukou.

Hitler v objetí

Vypadal tak přátelsky a laskavě, takže jsem ho prostě objala. Ani nevím, proč jsem to udělala," vzpomínala později Carla de Vries v rozhovoru pro agenturu AP. A když prý viděla, že je Hitler jejím činem pobaven, vtiskla mu také polibek.

Hitler na dobových záběrech vypadá pobaveně a Carle tleskal s celým stadionem, na němž bylo 20 000 diváků. Olympiáda se také poprvé v historii vysílala naživo a rovnou do 40 zemí. Nacionalistické Německo si jejím pořádáním dělalo reklamu, takže musel hrát svojí roli dál.

Později ale osobně dohlédl na to, aby byli potrestáni členové jeho stráže, kteří neuhlídali vášnivou fanynku. Některé nechal propustit ze služby bez cti, jiní přišli jen o své hodnosti. Protože kdyby se Carla rozhodla na vůdce spáchat atentát, bylo by se jí to patrně povedlo.

O osm let později byl na Adolfa Hitlera spáchán jiný slavný atentát, víc informací najdete v GALERII:

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu