Close search

Pole dance není jen pro rozené artistky. Oblíbilo si ho mnoho žen na mateřské

flickr.com Zdroj: flickr.com

Tanec na tyči neboli pole dance si v poslední době oblíbila řada žen a nejen tanečnice, které už nějakou taneční a akrobatickou průpravu mají. Na lekce míří maminky od dětí, kterým se zde síla v rukách nabytá nošením nákupních tašek velice hodí.

Pole dance je moderní taneční disciplína, která v sobě spojuje prvky několika tanců – baletu či salsy s moderními prvky gymnastiky, akrobacie a moderního volného tance. Tancuje se na vertikální tyči. Pole dance si oblíbila i spousta příznivců formy fitness, pravidelný tanec u tyče totiž zaručuje komplexní zpevnění celého těla a jeho vytvarování. Především vám krásně zpevní svaly břicha a horní poloviny těla. Pole dance, stejně jako většina jiných tanců, probouzí v ženách vášeň a ženskost. Ale není to disciplína určená jen ženám. I muži se tomuto sportu věnují, nejčastěji ale spolu se ženou při tzv. „double“ provedení.

Historie pole dance

Pole dance má pravděpodobně kořeny v indickém cvičení s názvem Mallakhamba. To využívá vytrvalosti a síly cvičence na dřevěné tyči, která má však širší průměr než standardní pole dance tyče. Vznik této disciplíny se datuje do 12. století. Pole dance jak ho známe dnes se inspiroval i u cirkusu v rámci akrobatických cvičení. V 80. letech se potom přesunul hlavně v USA do striptýzových barů.

V roce 1990 se začalo využívat tyče jako kondičního cvičení a vznikla dnešní podoba pole dance. Od té doby se tanec stal koníčkem spousty lidí, ale také sportem, ve kterém se závodí na různých mistrovství. Do budoucna by se mohl také objevit na olympijských hrách.

U nás se první studio otevřelo až v roce 2010. Během pár let si ho oblíbily mladé generace dívek i žen, ale i spousta mladých maminek, které se tancem dostávají zpět do formy. K pole dance je potřeba síla v rukách a tu maminky většinou bezpochyby mají, jelikož nosí své děti a tašky s nákupem. Když někdo pole dance ovládá, je to opravdu nádherná podívaná.

Oblečení

Standardně se tančí s co nejmenším množstvím látky na těle. Sportovní podprsenka a kalhotky s nohavičkou nebo opravdu krátké šortky bohatě stačí. Jelikož látka by vám zbytečně klouzala po tyči, legíny nechte raději do fitka. Nenosí se ani ponožky nebo boty. Co ale můžete na lekcích vidět jsou boty na podpatku, které dodají účastnicím lekce na ženskosti. Speciální oblečení na pole dance seženete už dnes v každém větším obchodě se sportovními potřebami.

Abyste neklouzaly

Proti klouzání po tyči slouží tzv gripy. Může být ve formě prášku, ale ten zbytečně tyč ničí, nebo ve formě vosku, existuje i tekutá forma a sprej, kterým si nastříkáte kůži a ta jednodušeji přilne k tyči.

Nejčtenější články