Close search

Pokání Bena Afflecka: Přišel o rodinu a téměř se upil k smrti. Teď se léčí upřimností a pomocí druhým

Wikimedia Commons/Gage Skidmore, CC BY-SA Zdroj: Wikimedia Commons/Gage Skidmore, CC BY-SA

Patří k nejlepším hercům své generace. Umí i psát a režírovat. Jen život se mu tu a tam rozpadá pod rukami. Teď se ale zdá, že Ben Affleck to má konečně plně pod kontrolou. Znovu.

Sedmačtyřicetiletý držitel dvou Oscarů má teď dobu opakování - znovu se snaží dát své kariéře správný směr, znovu se snaží nepít. Má i novou přítelkyni.

Nebýt pandemie koronaviru, měl by teď v kinech film Cesta zpět, v němž si zahrál muže, který se místo sportovní kariéry utápí v alkoholu a pracuje na stavbě. Jednoho dne se mu ale naskytne příležitost trénovat neúspěšný středoškolský tým a pomoct nejen mladým klukům, ale také sám sobě.

Alkoholová spirála

Lidé s kompulzivním chováním, a já jsem jeden z nich, mají vždycky takový základní neklid, kterého se snaží zbavit," říká v rozhovoru pro The New York Times. „Snažíte se cítit lépe s pomocí jídla, pití nebo sexu, s hazardními hrami, nákupy nebo čímkoli jiným. Nakonec to váš život zhorší. A tak toho uděláte víc, abyste zmírnili neklid. Pak ale začíná skutečná bolest. Dostáváte se špatného začarovaného kruhu, ze kterého nemůžete ven. Přesně to se mi stalo.

V létě mu bude osmačtyřicet, měl by mít rodinu a slušně rozběhnutou kariéru. Momentálně ale nemá nic z toho. Ale pracuje na tom. Znovu.

Jeho dlouhodobým problémem je alkohol. Tvrdí, že léta pil normálně. Ale když se mu začalo rozpadat manželství s Jennifer Gardner, se kterou má tři děti, začal pít víc. A to věci jen zhoršovalo. Rozchod ohlásili v roce 2015 a následující dva roky ještě žil v domě pro hosty, aby byl dětem na blízku. Rozvod ale stejně přišel a herec jej označil za nejbolestivější zkušenost svého života. I když šlo o nejlepší možné řešení, lituje toho dodnes.

Není příliš zdravé, abych byl posedlý selháním, jeho opakováním, a ničil se. Určitě jsem udělal chyby. Určitě jsem udělal věci, které lituji. Ale musíte se zvednout, poučit se, dozvědět se více, a zkusit postupovat vpřed.

Nelehké dědictví

Jeho otec prý nebyl střízlivý do Benových 19. narozenin. „V mé rodině je hodně alkoholu a duševních chorob. Toto dědictví je docela silné a někdy je obtížné ho setřást,“ říká, byť se tím nechce zbavovat vlastní viny.

Ale něco na tom bude. Teta byla závislá na heroinu. Babička si vzala život v šestačtyřiceti letech a děda spáchal sebevraždu brokovnicí. I jeho bratr Casey má za sebou boj s alkoholem.

Benovi trvalo dlouho, než si bez náznaku pochybností přiznal, že je alkoholik a že další drink nebude jiný, než ten předchozí. To ho stálo i roli Batmana a režii samostatného filmu s tímto kultovním hrdinou. Procházel si zrovna dalším složitým obdobím, co se podepsalo nejen na jeho hraní. Batmana ztvárnil ve třech filmech a v kápi vypadá lehce otráveně, nerudně a nezdravě. Ne kvůli tomu, že to je ve scénáři. Ale protože zase pil. A hodně.

Když jednomu ze známých ukázal scénář, který napsal k vlastnímu filmu o netopýřím hrdinovi, byl prý moc dobrý, ale dostal jednu radu. Pokud si znovu projde tím, čím si prošel předtím, upije se k smrti. A proto nechal jak roli, tak pití.

Myslím, že jednou z věcí, které přehlížejí lidé na rekonvalescenci, je skutečnost, že to v sobě skrývá určité hodnoty. Buďte upřímní. Buďte odpovědní. Pomozte ostatním. Omlouvejte se, když se mýlíte," dodává Affleck.

Vrhl se také na různé charity a založil třeba Eastern Congo Initiative, která má nasměrovat pozornost světa na dění v Konžské demokratické republice, kde má západní svět co žehlit.

Před blížící se padesátkou už nemá potřebu dokazovat jiným, co je v něm. Dokázat, co všechno zvládne a jestli se poučil z předchozích nezdarů musí především sobě. Momentálně jde zase po dobré trati. Tak snad mu to už vydrží.

Na život Bena Afflecka se můžete podívat do GALERIE:

Zdroj: nytimes.com

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu