Close search

Pojištění auta: vše, co byste o něm měli vědět

shutterstock Zdroj: shutterstock

Jste aktivní řidiči? Váš automobil je pro vás třetí rukou a neumíte si život bez něj představit? To pak určitě víte, že povinné ručení neboli pojištění odpovědnosti z provozu vozidla po pozemních komunikacích, je ze zákona povinné. Jsou z něj hrazeny všechny případné škody způsobené provozem vašeho vozidla na zdraví i majetku třetích osob. To druhé, havarijní pojištění, je sice ze zákona nepovinné, ale většina pojištění automobilů oba druhy pojištění kombinuje.


Jak se vypočítává cena pojištění auta

Rozhodujících faktorů při výpočtu celkové částky, kterou budete za pojištění automobilu platit, je několik. O tom, jaká bude výsledná cena, rozhoduje:

• váš věk,

• vaše bydliště,

• stáří vašeho vozu,

• typ auta,

• způsob využití automobilu (služební, soukromé či taxi služba).

Tyto faktory se u každé pojišťovny mohou lišit, ale platí několik základních pravidel. Například to, že čím je řidič automobilu mladší, tím vyšší částku musí za pojištění platit, neboť se bere v potaz jeho nezkušenost a větší pravděpodobnost nehod. Také je pravděpodobné, že budete platit vyšší částku, pokud máte trvalé bydliště ve větším městě než na vesnici. Větší město je totiž synonymem většího počtu obyvatel a vyšší pravděpodobnosti nehody.

Bonusy pro ohleduplné řidiče

Pokud jste vzorný řidič, jezdíte ohleduplně a bez nehod, můžete získat nějaké bonusy. Pojištění auta vás tak přijde levněji. Rovněž je mnohem výhodnější platit pojištění ročně – oproti čtvrtletním poplatkům ušetříte nemalé částky.

Proč mít havarijní pojištění, i když nemusíte

Jestliže budete mít den blbec, zapomenete si vzít sluneční brýle a během parkování přehlédnete obrubník a způsobíte si škodu na autě, havarijní pojištění vám vzniklé náklady na opravu pokryje. To stejné platí i v případě poškození vašeho vozu zvířetem (kuny si rády během zimních měsíců prohřívají kožich pod kapotou) nebo vám jej poškodí vzteklý soused či náhodný kolemjdoucí. To, že havarijní pojištění není povinné, neznamená, že není praktické.

Více doplňků, větší sleva

Ačkoliv veškeré faktory (váš věk, stáří auta, účely jeho používání) neovlivníte, něco se ovlivnit dát. Pojišťovny často poskytují výhodné nabídky, pokud si u nich sjednáte více druhů pojištění. Tento systém by se dal přirovnat ke slevám v obchodech: pojišťovny nabízí akční kupóny v případě většího „nákupu“. K pojištění auta si můžete sjednat i pojištění odpovědnosti, úrazové pojištění nebo třeba pojištění domácnosti – a vaše poplatky se tím sníží.

Pokud hledáte pojišťovnu, u které si sjednáte pojištění vašeho motorového miláčka, využijte srovnávače pojištěn.

Nejčtenější články