Close search

Podzimní splín: Vědci tvrdí, že za tím stojí méně vitamínu D, pohybu a přátel

Unsplash Zdroj: Unsplash

Podle magazínu Psychology Today hrozí, že když jsme méně vystavení slunečnímu záření, zhorší se nám nálada. V chladnějších měsících je také víc pravděpodobné, že budeme nespolečenští.

V chladnějších měsících má většina z nás tendenci méně se věnovat fyzické aktivitě, což je má také vliv na duševní zdraví. A co s tím lze udělat? Podle Psychology Today pomáhá cvičení doma, setkáváním s přáteli, nošení teplého oblečení a zelenější domov či kancelář.

Proč máme na podzim a v zimě méně energie

Během chladnějších měsíců roku není nic neobvyklého, že máme méně energie a motivace. Ve srovnání s teplejšími měsíci pravděpodobně trávíme méně času venku a nevystavujeme se tolik slunečnímu záření. To znamená méně vitamínu D, což je spojeno se zvýšeným rizikem špatné nálady.

Je pravděpodobné, že jsme méně fyzicky aktivní, což také ovlivňuje duševní zdraví. A pravděpodobně jak my, tak naši přátelé, nebudeme kvůli počasí naklonění k plánování společných aktivit. Alespoň ne v takové frekvenci jako na jaře a v létě. Tudíž jsme všichni méně společenští. A to také zhoršuje náladu. Co s tím lze udělat?

Jednou z prvních věcí je cvičení, klidně i takové, které můžete vykonávat doma. Ideální je něco, co zvýší srdeční frekvenci alespoň na deset minut denně a po několik dní v týdnu. Počítá se i chůze do schodů a úklid. Důležitý je i pohyb venku. Teple se oblečte a dopřejte si procházku. Podle některých studií získáme v zimě za dvě hodiny tolik vitamínu D, jako za 30 minut na letním slunci. Nestresujte se tím, že tento cíl musíte splnit každý den. I maličkosti se počítají.

Relaxovat, zlepšit náladu a snižovat stres nám pomáhá také zelené prostředí. Podle Psychology Today rostlinná půda uvolňuje specifické mykobakterie, které pozitivně ovlivňují náladu, pravděpodobně stimulací metabolismu, imunity a produkce serotoninu. S tím pomůžou pokojové rostliny. Jaký je váš recept na podzimní náladu?

Zdroje informací:
Ncbi.nlm.nih.gov: Sunlight and Vitamin D
Sciencedaily.com: How much sun is good for our health?
Psychologytoday.com: Why You’re Sadder During Cold Months, and What to Do About It
Sciencedirect.com:
Identification of an immune-responsive mesolimbocortical serotonergic system: Potential role in regulation of emotional behavior

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu