Close search

Podrobný plán i pravidelné přestávky: Jak se efektivně naučit na zkoušky a nezbláznit se?

Pixabay Zdroj: Pixabay

Jak je známo, na vysoké škole máte na zkoušku tři pokusy. Pokud nezvládnete první dva, ten třetí vás čeká v září, které se nezadržitelně blíží. Jak se na zkoušku efektivně připravit a opravdu už ji udělat?

1. Vyhovující učící podmínky

Někdo se nedokáže učit v hluku, i nepatrný zvuk ho dohání k šílenství, jiní musí u učení poslouchat písničky, aby jim to lépe lezlo do hlavy. Někomu je pohodlné učit se doma v teplácích a jiní se musí společensky obléct a jít ven, aby je to doma nerozptylovalo.  Vyzkoušejte si, co vyhovuje vám a dodržujte to.

2. Pořádek ve studijních materiálech

Notebook, skripta, poznámky, knihy, psací potřeby… to všechno byste měli mít vždy po ruce. Jinak se budete neustále rozptylovat hledáním nějaké poznámky.

3. Krátké přestávky

Přestávky potřebujeme všichni i studující. Podle odborníků dokáže člověk udržet optimální pozornost až 45 minut. Při učení doma se doporučuje po 15 - 20 minutách učení dát 3minutovou přestávku a po hodině by měla být přestávka 10 minut.

4. Buďte aktivní

Zapojujte se do diskuze s profesory i spolužáky a svoje poznatky analyzujte. Zapamatujete si tak mnohem víc než jen klasickým biflováním. Prospěšné může být i učení s přáteli. Čím více způsobů zvolíte, tím máte větší šanci na úspěch.

5. Vlastní místo ke studiu

Opět každému vyhovuje něco jiného. Oblíbené jsou malé kavárny nebo centrální knihovny. Ale pokud se vám nejlépe učí na lavičce v parku, tak hurá tam!

6.  Plánovat

Ještě nakonec důležitá rada. Plánujte si učení! Předpoklady typu „jakmile budu mít volný čas, věnuji ho učení“ nestačí. Většinou to dopadne tak, že volný čas na učení nezbude a vy se nebudete učit vůbec. Vyhraďte si na část každého dne jen na učení a se snažte svůj plán dodržovat.

Nejčtenější články