Close search

Pijete víno? Jedna lahev zvyšuje riziko rakoviny jako kouření cigaret

Pixabay Zdroj: Pixabay

Nový výzkum přináší mnoho poznatků o tom, jaký vliv má alkohol na lidské tělo. Ve chvíli, kdy po celém světě běží kampaně upozorňující na škodlivost kouření, na alkohol jako by se zapomnělo. To ale neplatí pro britské vědce, ti totiž zjistili, že alkoholické nápoje mohou být stejně nebezpečné jako cigarety.

Zdravý životní styl je v dnešní době stejným byznysem jako prodej alkoholu a cigaret. O tom není pochyb. Přesto podle poslední studie je skutečně dobré se zamyslet nad tím, co se do našeho těla dostává. 

Studie, která nedávno vyšla ve vědeckém magazínu BMC Public Health, tvrdí, že pokud během týdne vypijte jednu lahev vína, tak je to stejné, kdybyste vykouřili 5 cigaret, pokud jste muž, nebo 10, jestli patříte k něžnému pohlaví. Vědci ale upozorňují, že toto srovnání platí pouze v otázce rizika onemocnění rakovinou. 

Během výzkumu se na skupině nekuřáků zjistilo, že při konzumaci jedné lahve vína týdně se riziko výskytu rakoviny zvýšilo o 1 procento u mužů a o 1.4 procenta u žen. Během výzkumu vědci porovnávali výsledky své skupiny se studií, která se zaměřovala na riziko výskytu rakoviny u kuřáků. 

Vědci se podle svých slov zaměřili na studium této oblasti proto, že společnost stále nemá dostatečné povědomí o tom, jaká zdravotní rizika může alkohol přinést. Studií tedy zveřejnili, aby pomohli k lepšímu pochopení vlivu alkoholu na lidské zdraví.

Nejčtenější články