Close search

Tajemství Paula Newmana: Kvůli milence chodil k psychiatrovi, zlomila ho synova sebevražda

pinterest.com Zdroj: pinterest.com

Paul Newman a Joanne Woodwardová. Automobilový závodník a baletka. Superhvězda stříbrného plátna a charakterní herečka. On seriózní i vrtošivý. Ona na veřejnosti spíše bouřlivá, v soukromí strohá. Dva protiklady, které spolu žily přes padesát let navzdory exmanželce, bývalé rodině i názoru veřejnosti.

Herecká hvězda s pronikavýma modrýma očima byla vždy idolem žen. Na jeho avantýrách se dobře uživilo mnoho bulvárních novinářů. Ti mu nejednou proklamovali strmý pád. Ovšem mýlili se, Paul Newman se ze svých průšvihů vždycky dostal. „Někdo nahoře mě má rád,“ parafrázoval svůj život názvem jednoho ze svých filmů.

To se nemělo stát…

Bylo dvacátého listopadu roku 1978. Ve dvě hodiny ráno se v rezidenci Paula Newmana v Ohiu rozezněl telefon. Herec chvíli poslouchal, pak zdrceně zavěsil, zabalil si malý kufr a beze slova odešel od své ženy. Právě se totiž dozvěděl, že Scott, jeho syn z prvního manželství zemřel na následky předávkování drogami.

„Tehdy to vypadalo, že se naše manželství rozpadlo. Paul se mnou odmítal mluvit. Odešel neznámo kam, vůbec jsem ho nemohla sehnat. Synovu smrt si vzal za vinu. Kdyby kvůli mně neopustil svou první ženu a děti, tak by se to prý nestalo. V té době jsme spolu žili už dvacet let, přesto jsem si byla jistá, že je konec. Naštěstí mne po čase Paul zase pustil k sobě, abych mu pomohla překonat tu hroznou ztrátu. A naše manželství vydrželo asi největší krizi společné cesty, která trvá už neuvěřitelných padesát let,“ komentovala Joanne Woodwardová osudný moment manželství s Paulem Neumanem.

Hádky a křik prvního manželství

Narodil se jako druhý syn židovského obchodníka a maďarské židovky 26. ledna 1925. Chtěl být profesionální sportovec. V roce 1943  zatoužil po kariéře válečného pilota. Tento sen ale vzal za své ve chvíli, kdy se zjistilo, že je barvoslepý, takže válku v Tichomoří strávil „jen“ jako radista. Nakonec vystudoval ekonomii, ovšem ani na chvíli prý neuvažoval, že by se jí někdy věnoval.

Psal se rok 1947 a urostlý mladík se pustil do studia herectví. Brzy se ukázalo, že má nejen krásnou tvář s neodolatelnýma modrýma očima, nýbrž i mimořádný talent. Talent ovšem měl i v dobývání ženských srdcí, jenže díky přísné výchově si do života přinesl i notnou dávku morálky. A tak když se mu stala „nehoda“ s jeho tehdejší přítelkyní herečkou Jacqueline Witte, oženil se s ní.

„Všichni jsme věděli, že je to chyba. I on to určitě věděl. Jacqueline byla ze svého těhotenství nešťastná, chtěla být herečkou a ne matkou. Ale v té době nepřicházela interrupce v úvahu, takže se vzali,“ komentoval první Newmanův sňatek režisér a dlouholetý hercův přítel Joshua Logan.

Ze svazku se nakonec narodily děti tři – právě zmiňovaný syn Scott a dvě dcery. Jenže ani tři děti štěstí páru nepřinesly. Na veřejnosti se vědělo, že manželství je nešťastné, hádky a křik byl na denním pořádku, Jacqueline vinila Newmana z toho, že už si jako herečka „neškrtne“ a skončila jako žena v domácnosti.

Rozpad manželství byl na spadnutí už na počátku 50. let a seznámení Paula s Joanne celou věc jen urychlilo. Newman vzal džentlmensky všechnu vinu na sebe: „Nebýval jsem moc doma a ženě jsem příliš nepomáhal. Dnes to vím, ale nic nejde vrátit,“ říká kajícně modrooký herec.

Jsem prostě jen takový taťka, madam…

Na Paulově rozvodu měla jistě podíl i nádherná herečka, s níž se sešel při natáčení slavného filmu Dlouhé horké léto. Joanne Woodwardová kromě krásy oplývala i inteligencí. A přes své mládí byla dokonce nominována na Oskara, kterého mimochodem o pár let později již jako paní Newmanová opravdu získala. I ona se do pohledného herce úplně zbláznila, a to i přesto, že jí bez okolků řekl, že je táta tří dětí a hodlá jím i zůstat.

„Bylo tak jak blesk z čistého nebe. Dokola jsem si musel opakovat. Jsem ženatý, jsem ženatý, sakra, jsem ženatý… Ale nebylo to nic platné, byl jsem v tom až po uši,“ vzpomínal po letech Newman. Prostě se zamiloval. Zároveň jeho náboženská výchova způsobila, že se se svým mimomanželským vztahem nedokázal smířit a osobní problémy utápěl v alkoholu.

Problémy s pitím vygradovaly dokonce zatčením za výtržnost a řízení v opilosti. Když ho pustili na kauci (kdo ji asi zaplatil, když manželka to nebyla?!), vyzvedla ho na policejní stanici Woodwardová. Jestliže do té doby se o jejich poměru jen špitalo, teď už to bylo jasné.

Nejdřív psychiatr a pak… láska

Naštěstí si Newman uvědomil možné následky svého incidentu a vyhledal psychiatra. Sám k němu docházel dokonce několik měsíců. Láska Paula a Joanne musela být opravdu silná. Jinak by stěží mohla vydržet hysterické telefonáty Paulovy první ženy i to, že jejich vztah byl dokola propírán na straně tisku a osobou zodpovědnou za rozpad šťastné rodiny byla označena samozřejmě milenka.

Naštěstí si paní Newmanová dala nakonec říct, v roce 1957 dala souhlas k rozvodu a se třemi dětmi se přestěhovala do Los Angeles. Newman se dál stýkal se svými dětmi, z nichž právě zmiňovaný Scott, v té době sedmiletý, nesl rozvod rodičů nejhůř. „Možná v té době se začala zhoršovat jeho psychika, v jejímž důsledků pak začal brát drogy. Víte, cítím se zodpovědný za jeho smrt," řekl o mnoho let později Newman televiznímu reportérovi.

Z herečky domácí puťka? Ani náhodou

Velmi brzy po rozvodu si Paul Joanne v Las Vegas vzal. Newmanovi bylo těsně předtím třiatřicet, Joanně málo přes osmadvacet. Svatba na druhý pokus byla pompézní a v hollywoodském stylu. A vzhledem k tomu, jak Newman kašlal na všechny okázalosti, zřejmě si velkolepý obřad za přítomnosti pěti set hostů přála Joanna.

Jak to bylo s Elizabeth?

Kromě krize kolem Scottovy smrti se mluví ještě o jedné závažné epizodě z jinak šťastného života Joanny a Paula. Stojaté vody manželství rozbouřila jedna černovlasá sexbomba jménem Elizabeth Taylorová. Newman se s ní několikrát setkal při natáčení. Nezapomenutelnou kreaci vytvořili ve filmové adaptaci románu Tennessee Williamse Kočka na rozpálené střeše. A právě při natáčení tohoto slavného filmu mělo dojít mezi oběma herci k intimnímu sblížení.

Elizabeth o své milostné eskapádě veřejně mluvila i do novin a Newman stejně zarputile zapíral. A Joanna? Zuřila! Ovšem s grácií a po svém. „Víte, já si vůbec nemyslím, že by Taylorová byla hvězda. Je to prostě zadek, prsa a pěkná pusa. Já mám oproti ní náskok, a to talent a mozek. Takže její konkurence se opravdu nebojím,“ uvedla Joanna ironicky na adresu manželovy údajné milenky v rozhovoru pro kulturní přílohu New York Times.

Kdoví, jestli se své konkurentky bála, jisté je, že se na čas od Paula odstěhovala. Odjela na pár týdnů „na dovolenou“ do Evropy. Nakonec se ale ke svému milovanému muži vrátila. Charismatický herec zemřel 26. září 2008 na karcinom plic.

PŘIPOMEŇTE SI SEXY PAULA NEWMANA VE FOTOGALERII.

Nejčtenější články