Close search

Patnáct nejdůležitějších filmů Bena Afflecka: Od tragických propadáků až po velké hity

Warner Bros. Pictures Zdroj: Warner Bros. Pictures

Nejde jen o ty nejlepší, neboť třeba na tragického Daredevila by patrně rádi zapomněli nejen diváci, ale také Ben Affleck sám. Do průřezu jeho pestrou hollywoodskou kariérou však patří.

Hledání správné cesty

Poprvé se před kamerou objevil v sedmi letech, kdy rodinní přátelé a lidé ze sousedství natočili dávno ztracené nezávislé drama Na temné straně ulice (1981). Poté se chytl v dětské edukačním seriálu Putování s Mimi (1984), pak přišla reklama pro Burger King a chvíli to vypadalo, že je na světě nová dětská hvězda, která rychle skončí ve stáji Walta Disneyho.

Jenže se vydal jinou cestou. Když Richard Linklater hledal do svého dramatu Omámení a zmatení (1993) herce vhodné do rolí středoškolských výtržníků, chtěl jako zlého kluka obsadit sympaťáka. Ben byl prý velký a impozantní, ale také chytrý a plný života.

Velkým zlomem v jeho kariéře bylo drama Dobrý Will Hunting (1997), které napsal se svým dobrým kamarádem Mattem Damonem a přenechal mu i hlavní roli. Od té doby se s Affleckem v Hollywoodu počítá.

Velká hvězda

Jeho ostře řezané rysy se dobře vyjímají na plakátech a s výškou 192 centimetrů se obvykle tyčí nad zbytkem obsazení. Ale bez toho, aby působil nepříjemně. Prostě je to velký kus chlapa. To ostatně občas dokazuje v akčních rolích, které mu sednou stejně dobře jako klasické hraní. Díky tomu dokázal i do profláklé postavy Batmana vložit v několika velkorozpočtových filmech potřebnou dávku fyzičnosti, ale také tragična a vnitřních démonů. Patrně ale do role přenesl mnoho z vlastního života, protože se tehdy rozváděl a znovu začal pít.

K hereckému talentu přibral i umění psát scénáře a režírovat. Aktuálně třeba podle textu, který napsal s Mattem Damonem chystá film Ridley Scott. Poslední duel má pojednávat o mstě mezi dvěma bývalými přáteli.

Můžete hádat, kdo si je zahraje.

Patnáct nejzajímavějších snímků Bena Afflecka najdete v GALERII:

 

Nejčtenější články