Close search

Paralelní vztahy: Co vypovídají o lidech, kteří je udržují a jsou vždycky jen škodlivé?

pixabay Zdroj: pixabay

Možná znáte někoho, kdo je udržuje, možná jste je dokonce sami zažili na vlastní kůži. Paralelní vztahy mohou někdy náš řádný vztah zachránit, ale může se stát, že jimi člověk, který je udržuje, zničí život všem zúčastněným. Proč je tedy lidé udržují?

Může se to stát každému

Je vůbec možné cítit stejně hluboké city ke dvěma lidem najednou? Proč k tomu dochází? Je vůbec něco pozitivního na paralelních vztazích? Základem každé romantické lásky je výjimečnost. Jeden pro druhého je výjimečný a naopak. Je také emocí vylučující - nelze milovat všechny, naopak upřednostňujeme jednoho před druhými. A předpokládáme naprostou oddanost i u našeho protějšku. Někdy se to ale může zvrtnout a váš partner nebo vy se ocitnete v životě někoho jiného, aniž byste svůj stávající vztah ukončili.

Proč k tomu dochází?

Důvody paralelních vztahů jsou vlastně docela zřejmé. Jednotlivé rysy romantické lásky, kterými jsou například starostlivost, ohleduplnost či přátelství, totiž můžeme najít a oceňovat u více lidí najendou. S jedním se nám líbí sex a oceňujeme jeho schopnost nás kdykoli rozesmát. U druhého máme rádi pocit jistoty a klidu a vždy se těšíme, až si s ním zase budeme dlouhé hodiny povídat. Jedno nás naplňuje více fyzicky, druhé více duševně.

Ani bez jednoho si život nedokážeme představit. Líbilo by se nám, kdyby šlo tyto dvě osoby propojit. Muži do toho jdou většinou kvůli větší sexuální pestrosti a pocitu sexuální svobody, ženy prahnou po znovuprožití vášně či větší citové blízkosti.

Co na to říkají odbornící?

Psycholog a odborník na partnerské vztahy Lucián Kantor tvrdí, že paralelní vztah v sobě zpočátku nese dvojí radost, postupem času se z něho ale stává dvojitá starost. Paralelní vztah je podle něj projevem neschopnosti člověka vzít život do vlastních rukou. Takový jedinec nic neřeší a čeká, co se stane.

Pokud se vám stane, že se ocitnete vy v paralelním vztahu, snažte se, aby se to nestalo veřejným tajemstvím a naopak když ho odhalíte u partnera, nespěchejte s okamžitým řešením. Nevěrník či nevěrnice by potom měli záminku převést na vás zodpovědnost za krach vašeho vztahu.

Skoro vždy se ale snažte vyhledat odbornou pomoc, odhalení nevěry nemusí vždy znamenat rozpad rodiny a vztahu, ale málokdo chce zůstávat s partnerem, který neumí nést zodpovědnost za svůj život, je sobecký, poživačný, nechce se ničeho vzdát a nic si odříci.

Sexuální výpomoc může zachránit vztah

Pokud svého partnera milujete, máte s ním rodinu a nechcete o něho přijít, ale neklape vám to v posteli, můžete narazit na člověka se stejným problémem a vedlejší vztah je na světě. V mnoha případech to funguje a pro hodně lidí je to jediné možné řešení, jak nezničit rodinu, ale zároveň nezanedbávat svoji fyzickou stránku.

Morální stránku věci si samozřejmě musí každý vyřešit sám v sobě. Někdy si stačí o problému se svým partnerem promluvit a můžete spolu přijít na řešení, které bude schůdné pro vás oba. Někdy pomohou tzv. otevřené vztahy, milostný čtyřúhelník, kdy každý z partnerů má ještě někoho bokem. Potom je ale důležité hlídat si své emoce, aby paralelní vztah nepřerostl v lásku, to už nevěrníka v tomto případě může přivést do hodně složité situace.

 

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu