Close search

Pán tygrů, seriálový hit od Netflixu, nepřestává překvapovat: Špatný vkus, temná minulost a války o velké kočky

Netflix Zdroj: Netflix

Netflix rozbouřil stojaté vody dokumentů pohledem do světa, kde se za základní právo považuje nejen vlastnictví střelné zbraně, ale také exotických zvířat. A je jedno, jak jsou velká, nebo jaké podmínky vyžadují. Seriál Pán tygrů je nekončící prohlídkou podivných existencí a situací.

Mezi seriály jako Tales From the Loop (Amazon), Na mušce a Westworld (oba HBO) nebo Sexuální výchova (Netflix), které zpříjemňují nejeden home office, se prakticky odnikud vyšvihl jeden podivný projekt.

Dokumentární seriál Pán tygrů zobrazuje bizarní svět amerických chovatelů velkých koček, jejich fanoušků, ale také antagonistů, kteří sice hájí práva zvířat, ale není to s nimi tak úplně jednoznačné.

Pac a pusu

Pro českého diváka patrně Pán tygrů nebude nic převratného. Díky programům typu Výměna manželek už viděl víc bizarních lidí, situací a dialogů, než by bylo zdravé. A nebyla ani nouze o exotická zvířata v nepatřičných místech. Vzpomínáte si třeba na mačkání hada?

Přesto je sonda do světa amerických chovatelů velkých koček hodná pozornosti. Už třeba tím, že v ní není úplně jasné dělení na ty hodné a špatné. Joe Exotic (vlastním jménem Joseph Schreibvogel) je tragickou figurou. Kvůli odmítání ze strany otce, jemuž vadila synova homosexualita, se kdysi pokusil o sebevraždu, a není to jediná tragedie jeho života. Všechnu svoji lásku přesměroval k tygrům, lvům a dalším šelmám, se kterými se mazlí, jako kdyby měly o půl druhého metru a dva metráky méně. Vybudoval pro ně obří park, ale protože se pohybuje na hranici dobrého vkusu, a někdy i za ní, co dokazuje kromě stylu oblékání i jeho hudební kariéra, vypadá to tam všelijak. Dává ale práci typům, pro které by patrně nebylo jinde místo.

Jeho nemesis představuje aktivistka Carole Baskin, jenž by chtěla zachránit všechny velké kočky držené v zajetí, a chovat je u sebe. Zatímco Joe je pouťová figurka s jasným cílem, u ní si člověk nemůže být ničím jistý. Jeho sice vidíme střílet z automatické zbraně, ale ona působí daleko neuchopitelněji a zlověstněji. Brzo se také ukáže, že má možná prsty ve zmizení svého submisivního manžela...

Je tygr v ústavě?

Osm dílů Pána tygrů ale nabízí o poznání víc. Joe Exotic je jenom špičkou ledovce. Přes něj se režisér Eric Goode, který v seriálu sám vystupuje, noří do bizarního světa chovatelů velkých koček, který zatím patrně nebyl pořádně prozkoumán a žije si sám pro sebe jako třeba u nás světští. Mají svá pravidla, estetiku a také učetnictví.

Možnost chovat divoké exotické kočky v Severní Americe považují za svoje právo, stejně jako držení střelné zbraně. A je jedno, jestli se to někomu líbí, nebo to má smysl.

Joe byl v lednu odsouzen za spiknutí s účelem vraždy a porušování ochrany divokých zvířat. Tím také seriál začíná, ale rozhodně nekončí. Ostatně ani on sám. Ale to už bychom prozrazovali moc. Carole Baskin dodnes pokračuje ve své misi a nadále zachraňuje velké kočky, byť na ní leží temný stín.

Kdoví, jak to bude dál. Nicméně je jasné, že Pán tygrů rezonuje natolik, že si vyžádal nejen další dokumenty inspirované Joeho životem, ale mluví se také o hrané adaptaci. S hezounem Robem Lowem v hlavní roli.

Na zajímavé momenty z Pána tygrů se můžete podívat do GALERIE:

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu