Close search

Ovoce na lepší náladu: Novozélandští vědci doporučují pravidelnou konzumaci kiwi

Freepik Zdroj: Freepik

Zařazení ovoce do jídelníčku není k zahození, tělo díky němu dostane vitaminy, vlákninu a tekutiny. Vědci z University of Otago teď přišli s tím, že ovoce, konkrétně kiwi, také zlepšuje náladu a vitalitu. 

Výzkum novozélandské University of Otago ukázal, jak rychle se může projevit pravidelná konzumace kiwi. Ve studii publikované v The British Journal of Nutrition se píše, že toto chlupaté ovoce zlepšilo vitalitu a náladu již za čtyři dny.

Kiwi obsahuje vitamin C a zlepšuje náladu

Studie, které se zúčastnilo 155 dospělých s nízkou hladinou vitaminu C, využila chytré telefony ke sledování zlepšení nálady, vitality a celkové pohody. Zjištění podtrhují výhody konzumace potravin bohatých na živiny, jako je kiwi, pro duševní zdraví.

"Je skvělé, když lidé vědí, že malé změny v jejich stravě, jako je přidání kiwi, mohou změnit to, jak se každý den cítí," vysvětluje Tamlin Conner z katedry psychologie University of Otago. A dodává, že jejich zjištění poskytují lidem hmatatelný a dostupný způsob, jak podpořit svou duševní pohodu.

V rámci výzkumu část účastníků dostávala denně výživové doplňky s vitaminem C a druhá část snědla dvě kiwi. Ti první pozorovali zlepšení nálady kolem 12 dne, zatímco ti s ovocem měli lepší vitalitu a náladu už během čtyř dnů. Příjem vitaminu C je totiž spojován se zlepšením nálady, vitality, pohody a nižšími depresemi, zatímco nedostatek vitaminu C je spojen s vyšší depresí a kognitivními poruchami.

Zdroje informací:
Scitechdaily.com: According to Scientists, This Fruit Improves Mental Health – Fast
Cambridge.org: Smartphone survey data reveal the timecourse of changes in mood outcomes following vitamin C or kiwifruit intervention in adults with low vitamin C

Nejčtenější články