Close search

Otec roku: Zaplatil dceři na oslavu bat micva vystoupení Aerosmith a 50 Centa. Ale pak mu na to přišel berňák

Showpix.cz/Flickr.com/Chicks With Guns Magazine, CC BY-SA Zdroj: Showpix.cz/Flickr.com/Chicks With Guns Magazine, CC BY-SA

Třináctiletá Elizabeth Brooks dostala 27. listopadu 2005 na oslavu svého obřadu dospívání hudební dárek v hodnotě deseti milionů dolarů. Jejího otce to pak ale vyšlo o poznání dráž.

Židovský obřad dospívání spočívá v tom, že mladí muži a ženy kromě jiného přečtou pasáž z Tóry v hebrejštině a pak vedou část kázání. Na kluky čeká bar micva, na dívky zase bat micva. Obřad není všude stejný, ale patrně všichni po tomto vstupu do dospělosti dostávají dary.

Hvězdná párty

Jeden z nejpompéznějších a rovněž nejskandálnějších dárků dostala 27. listopadu 2005 tehdy třináctiletá Elizabeth Brooks. Její otec David H. Brooks, generální ředitel společnosti DHB Industries, která pro americkou armádu a newyorskou policii vyráběla neprůstřelné vesty, totiž uspořádal velkolepou párty za deset milionů dolarů a pronajal na to dvoupatrový Rainbow Room ve slavném mrakodrapu 30 Rockefeller Plaza.

Hosté už u vstupu dostávali tašku s elektronikou v hodnotě 1000 dolarů, jako třeba iPod nebo digitální fotoaparát, a pak vyšla najevo ještě jedna drobnost. Mezi návštěvníky se totiž trousily podezřele známé tváře, z nichž se vyklubaly hudební celebrity jako saxofonista Kenny G, rapper 50 Cent nebo duo ze slavné skupiny Aerosmith, Steven Tyler a Joe Perry. Všichni postupně vystoupili a zazpívali si s Elizabeth.

Kluci z Aerosmith dostali podle některých zdrojů dva miliony dolarů a dovezlo je firemní letadlo dívčina otce. Rapper 50 Cent prý zinkasoval půl milionu, Kenny G jen 250 000 dolarů plus náklady na dopravu.

Neslavný konec milionáře

Ještě na párty měla ochranka 50 Centa problém s tím, že v dárkové tašce pro návštěvníky byly i digitální fotoaparáty a spousta lidí si fotila jejich klienta.

Nebylo to ale nic proti tomu, jak dopadl David H. Brooks. Dva roky po zmiňovaném bat micvah mu byla doručena 71stránková federální obžaloba s obviněním z insider tradingu, daňových úniků nebo využívání firemních fondů na osobní účely. A ano, odtud pocházelo těch 10 milionů za oslavu pro dceru.

Bude mít problém s porotou, která nepochopí, že utratil 10 milionů dolarů za bat micva, když většina lidí tolik neuvidí za celý svůj život,“ řekl prorocky jeho obhájce Joe Tacopino. Brooks byl odsouzen na 17 let a v roce 2016 zemřel ve vězení.

Zdroje: history.com, abcnews.go.com

Nejčtenější články