Close search

Otcové diktátorů: Kdo (ne)vychoval Fidela Castra, Josifa Stalina nebo nacistického vůdce?

Wikimedia Commons, Public domain Zdroj: Wikimedia Commons, Public domain

Nechvalně proslulí diktátoři jako Josif Stalin, Fidel Castro nebo třeba Robert Mugabe to se svými otci neměli lehké. Mohlo právě to ovlivnit činy, kterých se dopustili v dospělosti?

Někteří zdevastovali cizí země a národy, jiní totéž provedli ve své domovině. Má tato krutost kořeny v dětství? Obvykle se píše o Hitlerových potížích s otcem, ale mezi diktátory rozhodně nebyl sám.


Od Freuda ke Kim Ir-senovi

Vztah dítěte s jedním z rodičů má obrovský vliv na to, kým se stane v dospělosti. A nejde jen o Sigmundem Freudem předloženou verzi starého řeckého mýtu, respektive oidipovského komplexu, který předpokládá, že všichni muži chtějí zabít své otce a přechovávají poněkud nezdravou náklonnost k matce.

V následujícím textu není dostatek prostoru na psychoanalýzu jednotlivých diktátorů, ale shrneme si, jací byli otcové těch neznámějších diktátorů.

Lze mezi nimi najít proutníky, jejichž odstrkované nemanželské děti později ovládly svět, násilnické alkoholiky, ale také svým způsobem nadčasové táty. Kim Ir-sen, otec severokorejského vůdce Kim Čong-ila, získal titul věčný prezident až po smrti, takže vrhá nekončící stín na všechny své následovníky.

Castro, Stalin a Hitler

Bývalý prezident Zimbabwe Robert Mugabe, který rozvrátil svou zemi, byl třetí ze šesti dětí. Bylo mu deset let, když otec Gabriel opustil rodinu, aby si našel práci jinde. Tento typ opuštění v dítěti vyvolává mnoho otázek, na které patrně nelze najít odpovědi, ale dostavuje se prý také pocit nedostatečnosti a strach z intimity.

Fidel Castro pocházel z nemanželského vztahu svého bohatého otce Angela, dlouho žil v poměrně nuzných podmínkách a ve škole se mu kvůli původu často vysmívali. Angel se Castrovy revoluce nedožil, ale zbytek příbuzných ano. A znárodnění pozemků neobešlo ani je.

Josif Stalin se jako jediné dítě svých rodičů dožil dospělosti. Jeho otec Vissarion byl násilnický alkoholik, který rodinu týral. Chtěl, aby Josif jednou převzal obuvnické řemeslo, ale když jeho manželka Ketevan místo toho zapsala kluka do ortodoxní kněžské školy, ztropil ohromný povyk a dokonce se popral s šéfem policie. Pak rodinu opustil. To člověka rozhodně poznamená a bylo by zajímavé vědět, jak a jestli se vůbec nad tím Stalin později zamýšlel.

Alois Hitler zase prý téměř nonstop křičel na své děti a byl to také násilnický alkoholik. Adolfovi bylo pět let, když jeho otce celníka povolali pracovně do Lince, ale rodina zůstala žít v Pasově. Na své blízké si stejně nikdy nenašel moc času a když nebyl v práci nebo v hospodě, věnoval se svému největšímu koníčku – včelařství. Jaký to mělo vliv na samotného Adolfa Hitlera? Ve svých memoárech napsal, že matku miloval a otce ctil. A pak téměř vyhladil jeden národ a spáchal sebevraždu...

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Kim Ir-sen, Robert Mugabe, Josif Vissarionovič Stalin, Adolf Hitler, Fidel Castro
Lucklacker.wordpress.com: Dictators with Daddy-Issues

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu