Close search

Ordinace v mobilu i zdravější planeta: Jak nám sítě budoucnosti již brzy změní životy

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com


Žijeme v době pokroku – města se stávají chytřejšími, technologie pomáhají snižovat spotřebu energie, studenti se účastní lekcí, aniž by museli opustit své domovy a stejným způsobem vykonávají miliony lidí po celém světě svá zaměstnání. Pod taktovkou miliardáře Jeffa Bezose odstartoval tento týden na západě Texasu první vesmírný let civilních pasažérů, který je nyní pokládán za počátek éry vesmírné turistiky. Technologie jsou již nyní neoddělitelnou součástí našich životů a s příchodem 5G se do fungování lidstva začlení ještě víc. V jakých oblastech budou mít sítě nové generace v brzké době největší přínos?

Zavolejte doktora

Telemedicína už zdaleka není jen tématem sci-fi žánru a za jejím raketovým rozvojem v posledních dvou letech stojí z velké části i celosvětová pandemie. Nedostatek informací o novém viru si žádá maximální obezřetnost a právě technologie se ukázaly jako spásné řešení. Již v březnu loňského roku nasadila technologická společnost Huawei v rekordním čase 5G síť v nově postavené nemocnici v čínském Wu-chanu, kde tak mohli lékaři provádět diagnostiku a poskytovat péči, aniž by přišli do těsného kontaktu s nemocnými. Od té doby sítě 5G zavedlo již 700 čínských nemocnic, více než 5000 už má zkušenosti s poskytováním zdravotnické péče na dálku a těmto číslům je po celém světě předpovídán rychlý vzestup.

Zcela nová dimenze se také otevírá v sektoru nositelných zařízení. Pacient s chronickou nemocí může mít díky senzoru na těle neustále monitorovány životní funkce a na základě soustavně probíhající analýzy dat mu bude na míru upravována léčba, která bude automaticky kontrolována lékařem. Senzory přitom pacienta nemusí nijak omezovat, mohou být například velmi diskrétně zabudovány do prádla. V případě chronicky nemocných lidí či seniorů tak nositelná zařízení připojená do sítě budou moci při náhlé změně funkcí provést bleskovou diagnostiku a v případě nutnosti přivolat lékaře.

Záchrana planety

K letošnímu lednu vyhlásilo již 38 zemí stav klimatické nouze a odborníci po celém světě varují před blížícím se nezvratným stavem. I zde však mohou pomoci moderní technologie. Mnohonásobně vyšší kapacita sítí 5G umožňuje zpracovávat obrovská množství dat a s pomocí umělé inteligence lze s těmito daty v reálném čase operovat a provádět kroky potřebné například k ochraně vodních zdrojů. Nasazení senzorů monitorujících množství vláhy v půdě umožní lokální úspory vody u velkoplošného zavlažování; čidla kontrolující stav potrubí nahlásí bez prodlení poruchu a uzavřou přívod vody, čímž zabrání jejímu plýtvání; inteligentní měřiče vyhodnotí výkonnost vodních čerpadel a jejich poznatky mohou zemědělcům snížit náklady na energii o 10 – 50 %.

Systém chytrých senzorů lze aplikovat i na monitoring čistoty ovzduší ve městech a ve spojení s automatizovanou dopravou předcházet hraničním hodnotám v konkrétních lokalitách. Obrovský přínos pro planetu má však již nyní nasazení technologií ve volné přírodě. Projekt Nature Guardians vznikl ve spolupráci společností RFCx a Huawei a nedávno se mu dostalo prestižního ocenění organizace GSMA. Jejich společně vyvinutý systém s pomocí bezdrátových technologií a umělé inteligence nepřetržitě sleduje a analyzuje zvuky z nitra pralesů, díky čemuž je schopen detekovat probíhající nelegální těžbu či lov, mapovat některé ohrožené druhy a podnikat kroky k jejich ochraně. Další technologická řešení jsou postupně nasazována v chráněných oblastech po celém světě, kde mají pomoci k efektivnější správě přírodních zdrojů a ochraně biologické rozmanitosti. Krůček po krůčku tak technologie vedou lidstvo do světa, který je zelenější, zdravější a hlavně udržitelný.

Nejčtenější články