Close search

Oprah Winfrey i Jane Goodall: A další ženy, které inspirovaly celý svět

Instagram Zdroj: Instagram

Každá má za sebou životní příběh a každá může inspirovat nespočet lidí v nejrůznějších oborech. Mezi nejinspirativnější ženy patří třeba Oprah Winfrey nebo Jane Goodall. To ale nejsou zdaleka všechny...

Jane Goodall

Tato obdivuhodná dáma zasvětila celý svůj život studiu primátů, především šimpanzů, v africké divočině. V roce 1977 založila ústav pro pozorování a ochranu života zvířat ve volné přírodě. Dnes tato instituce působí ve více než stovce zemí po světě. I přes svůj vyšší věk patří stále mezi významné bojovnice za životní prostředí a zabývá se problematikou ochrany a životních podmínek zvířat. Podle jejího příběhu byl natočen film Gorily v mlze.

Malála Júsufzajová

Přední příčku inspirativních žen si jistě zaslouží mladičká Malála Júsufzajová, která už jako jedenáctiletá psala anonymní blog o svém těžkém životě pod nadvládou Tálibánu. V roce 2009 byla nominována na Mezinároní dětskou cenu míru. V roce 2012 se ji Tálibán pokusil zavraždit. Po zotavení zůstala v Anglii a stala se spoluautorkou románu I am Malala. Na půdě OSN apelovala na důležitost vzdělání pro všechny děti bez rozdílu. Jako aktivistka za dětská práva a za svůj boj proti útisku dětí obdržela v roce 2014 Nobelovu cenu za mír. V dnešní době se tato dívka stala kulturní ikonou boje za mír a právo na vzdělávání všech dětí bez rozdílu.

Oprah Winfrey

Tato čokoládová kráska patří mezi nejbohatší Afroameričanky na planetě, a to navzdory svému nelehkému osudu. Jako dítě se potýkala s chudobou a od jejích devíti let byla zneužívaná členy rodiny. Velmi mladá utekla z domova a ve čtrnácti letech otěhotněla, dítěn však zemřelo krátce po porodu. Její těžký životní start ji však nezlomil, nýbrž zocelil a díky svým bolestným zkušenostem, otevřenému srdci a velkou měrou empatie skrze obrazovky promlouvala k divákům i hostům své talk show a lámala tak rekordy sledovanosti. Podařilo se jí obyčejnou talk show přetvořit ve skupinovou terapii, kde se přítomní hosté vyznávali a vyplakávali ze svých životních přešlapů a příkoří. Stala se skutečnou zosobněnou ikonou amerického snu.

Valerie Ramsey

Valerie Ramsey je i přes svůj vyšší věk vyhledávanou modelkou. Ve světových magazínech patří mezi nejoblíbenější ženy současnosti nad 70 let. Navzdory věku patří mezi atraktivní ženy, nejen pro svůj vzhled, také pro svou udržovanou postavu. Mimo modeling je žádaná jako motivační řečník na podporu zdravého a přirozeného stárnutí, a ženy povzbuzuje, aby neztratily s věkem sebevědomí a sebeúctu.

Karina Movsesjan

Neopomeneme ani českou kotlinu. Katarina Movsesjan patří mezi nejlepší mladé vědkyně Evropy. Tato mladá dívka je výzkumnicí na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity a věnuje se studiu proteinů. Za svou práci již získala první místo v mezinárodní soutěži studentů do dvaceti let a také je výherkyní European Unionista Contest for Young Scientists ( EUCYS ) . Do budoucna by se chtěla věnovat fenoménu stárnutí.

Nejčtenější články