Close search

Online šťastně až do smrti: Nová studie tvrdí, že seznámení přes internet nebrání lásce

Unsplash.com Zdroj: Unsplash.com

Výzkum Ženevské univerzity převrací naruby to, co jsme si mysleli o randících aplikacích. Podle všeho si jejich uživatelé nehledají jen krátkodobé známosti.

Byť se má obecně za to, že technologie, respektive seznamování prostřednictvím různých randících aplikací jsou prostředkem k navázání neformálních, rychlých a krátkodobých setkání, ve skutečnosti to může být jinak. Ukazuje to studie Demografie posouvání doprava. Přehled párů, které se ve Švýcarsku setkaly prostřednictvím seznamovacích aplikací, jenž vyšla na online platformě Plos One.

Dítě díky appce

Vědci ze švýcarské Ženevské univerzity nahlédli do soukromí 3235 lidí, kteří jsou ve vztahu a svého partnera nebo partnerku potkali v posledních deseti letech. Ukázalo se, že páry, které vznikly díky nějaké z randících aplikací, byly víc motivované k soužití než ostatní.

Studie neříká, zda jejich konečným záměrem bylo žít společně dlouhodobě nebo krátkodobě, ale vzhledem k tomu, že manželství je ve Švýcarsku stále ústřední institucí, některé z nich pravděpodobně vidí soužití jako zkušební období před svatbou,“ uvádí ve stanovisku k výsledkům studie její autorka Gina Potarca z Ústavu demografie a socioekonomie na Ženevské univerzitě.

Ženy, které se setkaly se svými partnery díky aplikaci, také zmínily, že v blízké budoucnosti plánují mít dítě. A podle výzkumníků to bylo častější ve vztazích navázaných online, než v těch, které vznikly offline způsobem.

Pandemie prospívá online seznámení

Zajímavostí také je, že páry, které se setkaly díky aplikaci, byly s kvalitou vztahu a svého života stejně spokojené jako ty, které se setkaly za jiných okolností. A také tento způsob seznamování podporuje míchání lidí s různou úrovní vzdělání, zejména mezi vysoce vzdělanými ženami a muži s nižším vzděláním.

Internet zásadním způsobem mění dynamiku setkávání lidí. Aplikace pro seznamování se pravděpodobně staly ještě populárnějšími během sociálního distancování, takže je uklidňující odmítnout obavy ohledně dlouhodobých účinků používání těchto nástrojů,“ dodává Gina Potarca.

Zdroj: plos.org

Nejčtenější články