Close search

Odkud se vzaly hazardní hry a první herní automaty? Podívejte se na skromnou historii hazardu!

Pixabay Zdroj: Pixabay

Hazard. Jen málo pojmů má pro lidi tak moc rozdílné významy, jako právě hazard. Pro někoho může být zdrojem zábavy a jiní v něm mohou vidět čiré zlo. Samotný hazard je ale rozhodně hluboko v našich povahách a o tom také vypovídá jeho historie. Kde se vůbec vzaly první hazardní hry? Jaký byl jejich vývoj a kde se ukázaly první výherní automaty? 

Daleké kořeny hazardních her

A pokud říkáme, že daleké, tak doopravdy velice daleké. Prapůvodní hazardní hry se ukázaly již sedm set let před naším letopočtem v Mezopotámii. V místních oblastech byla velice populární hra kostky. Je ale nutné říci, že právě ty záznamy, které můžeme získat z Mezopotámie, jsou první ověřené. Rozhodně ale nejsou první domnělé. 

Zcela naopak se uvažuje o existenci her celé desítky tisíc let před Kristem. Archeologické nálezy, především v Africe a Evropě, opravdu nedá se říci, jestli tyto pomůcky vytvořené hlavně ze zvířecích kostí, nemusely sloužit i pro jiné, kupříkladu rituální účely.

Přes starověký Řím až po první automaty

Hazardní hry, konkrétně sázení, se stalo extrémně populární hlavně ve starověkém Římě. A všichni jistě víte proč. Ve velkém se zde totiž sázelo na gladiátorská utkání a tento zvyk se přenesl do celé Evropy i nadále. 

Teď ale skočíme o opravdu velký skok blíže k současnosti. A to do doby, kdy se ukázaly první výherní automaty. To se posouváme až do devatenáctého století do USA. Pro nikoho nebude překvapením, že se hned po zpopularizování prvního výherního automatu „One-Armed Bandit“ rozmohla jejich oblíbenost po celém světě. A to především v jedné konkrétní líhni, především v Las Vegas. To je do dneška právem označováno za království hazardu. Máte rádi karetní hry, automaty, ruletu? Nejen to, ale i mnohé další vám Vegas nabídne jako žádné jiné město.

Kultura a hazard jdou ruku v ruce

Hazard se postupem času nestal jenom vedlejší zálibou, ale prorůstá také náš kulturní život v mnoha směrech. Mnohé akce nabízejí i hazardní prvky, soutěže a další podobná vyžití. Filmová plátna jsou plná hazardních motivů od Jamese Bonda až po seriálové hity. A ačkoliv bychom to nemuseli vědět, tak i většina z nás hazard alespoň v drobném měřítku občas provozuje.

Jaký je hazard v dnešní době?

Dnes je hazard velice oblíbenou, ale také přísně regulovanou záležitostí. Důvodem je také to, že se přesouvá i do online světa, kde je rozhodně potřeba kontroly nutná. Příkladem je velice oblíbené internetové sázení na sportovní utkání. Mimo toho ale získávají na popularitě také online casina. Velká casina, profesionální sportovní soutěže, na které lze vsadit, nebo třeba tolik populární číselné loterie s milionovými jackpoty… to všechno leze označit jako hazardní hry a tak je třeba k nim i přistupovat. Vždy by se mělo jedna především o zábavu a hrát zodpovědně.


 18+ | Hrajte zodpovědně. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Nejčtenější články