Close search

Odcházení Bruce Willise: Kolegové promluvili o posledních letech slavného herce

Wikimedia Commons/Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0 Zdroj: Wikimedia Commons/Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0

Bruce Willis před několika dny ohlásil konec kariéry kvůli afázii, která mu znemožňuje fungování nejen před kamerou. List Los Angeles Times přinesl svědectví Willisových spolupracovníků, kteří si změn v jeho chování všímali již léta.

Bruce Willis se proslavil ve druhé polovině 80. let výtečným detektivním seriálem Měsíční svit, pak přišla série Smrtonosná past, Poslední skaut, Pulp Fiction: Historky z podsvětí a další filmy, v nichž umně míchal image drsňáka se sebeironií.

Afázie Bruce Willise

List Los Angeles Times zveřejnil e-meil režiséra Mikea Burnse, který v roce 2020 točil s Brucem Willisem snímek Out of Death. „Vypadá to, že musíme snížit počet Bruceových stránek asi o 5 stran,“ napsal Burns v červnu 2020 scenáristovi filmu. „Také musíme trochu zkrátit jeho dialogy, aby tam nebyly žádné monology atd."

Došlo k tomu jenom několik dní před začátkem natáčení. Důvod, proč by měl mít slavný herec kratší repliky, je nám jasnějši dnes, když už víme, že trpí afázií, nemocí, která ovlivňuje schopnost komunikovat a rozvíjí se u lidí, kteří utrpěli mrtvici.

Svět o tom informovala Willisova dcera Rumer na Instagramu a připojila několik dojímavých řádek. „Důsledkem je, že s velkou pokorou ukončuje kariéru, která pro něj tolik znamenala,“ píše Rumer.

Konec Posledního skauta

Los Angeles Times mluvily s téměř dvěma desítkami lidí, kteří v posledních letech s Willisem točili a výsledek je smutný. Tito lidé totiž naznačují, že si možná nebyl plně vědom svého okolí. V uchu měl naslouchátko, skrze které mu asistent diktoval, co má před kamerou říkat. A když došlo na složitější choreografii, třeba se střelbou, zaskakoval za něj dubl.

I to je výsledek údajného incidentu, k němuž mělo dojít na natáčení snímku Touha po vraždě (2020). Herec prý nečekaně vystřelil z pistole se slepými náboji a vyděsil celý štáb. Podle herečky Laly Kent se měl v jedné scéně objevit, aby ji zachránil, pronést svou repliku a pak vystřelit. Jenže vždy nejdřív střílel a pak mluvil.

Přesto se mu třeba v roce 2021 povedlo natočit 7 filmů. Obvykle pracoval 1-2 dny, přičemž za každý jeden den bral milion dolarů. Byť se logicky v těchto filmech nemohl objevit na dlouho, jeho tvář na plakátě pomohla produkci prodat svůj produkt do světa.

Tohle není Bruce Willis

Podle Los Angeles Times hercův stav už loni zaskočil některé režiséry. Jesse V. Johnson, který s ním točil snímek White Elephant (2022), zná Willise desítky let díky své kariéře kaskadéra. „Bylo jasné, že to není Bruce, kterého jsem si pamatoval,“ řekl Johnson, který se s ním setkal loni v dubnu.

Když to řekl hercovu týmu, jeho osobní asistent prý prohlásil, že by bylo dobré, kdyby mohli dotočit všechno do oběda a nechali jej jít dřív domů. Štáb se tedy pustil do zrychleného natáčení, což Willisovi asi moc nepomohlo. Prý se se jich ptal: „Vím, proč jsi tady, a vím, proč jsi tady ty, ale proč jsem tady já?“ Štábu měl připomínat loutku, které sice řekli repliku, ale nevěděl, co s ní. Johnson po těchto zkušenostech odmítl točit s Willisem další dva filmy, které mu producenti nabízeli. „Všichni jsme fanoušky Bruce Willise, ale tato nabídka se mi nelíbila. Byl to docela smutný konec neuvěřitelné kariéry. Nikdo z nás se kvůli tomu necítil dobře."

Podle Terri Martin, producentky snímku White Elephant, vypadal Willis ztraceně, ale říkal, že udělá, co bude v jeho silách. „Vždy se snažil, jak nejlépe mohl,“ dodala Terri. A takového bychom si jej měli pamatovat.

Zdroje informací:
Latimes.com: Concerns about Bruce Willis’ declining cognitive state swirled around sets in recent years, Bruce Willis halts acting career after diagnosis with cognitive disorder

Nejčtenější články