Close search

Odborníci varují: Přestaňte dělat tyto 4 věci, nebo budete mít vysoký cholesterol

Unsplash Zdroj: Unsplash

Vysoký cholesterol nemá žádné příznaky. Jsou ale věci, kterými si zvyšujete šanci na to, že jej budete mít. Lékaři z prestižní Mayo Clinic jich pro magazín Eatthis.com popsali hned čtyři.

Protože vysoký cholesterol nemá žádné příznaky, může být rizikem, aniž byste si to uvědomovali. „Cholesterol je vosková látka, která se nachází v krvi. Tělo jej potřebuje k budování zdravých buněk, ale vysoké hladiny cholesterolu mohou zvýšit riziko srdečních chorob," varují lékaři z Mayo Clinic.

Co způsobuje vysoký cholesterol

1. Špatná strava: Konzumace nasycených tuků obsažených v živočišných produktech a trans mastných kyselin, které jsou třeba v sušenkách nebo popcornu určeném na přípravu v mikrovlnce, může zvýšit hladinu cholesterolu. Stejně tak působí i červené maso a plnotučné mléčné výrobky.

2. Obezita: Index tělesné hmotnosti (BMI) na úrovni 30 nebo vyšší představuje riziko vysokého cholesterolu.

3. Nedostatek cvičení: Pohyb pomáhá zvyšovat „dobrý“ cholesterol a současně zvyšuje velikost částic, které tvoří „špatný“ cholesterol, díky čemuž je podle lékařů méně škodlivý.

4. Kouření: Cigarety poškozují stěny cév a to pak zvyšuje náchylnost k hromadění tukových usazenin. Kouření může také snížit hladinu „dobrého“ cholesterolu.

Vedle toho jsou rizikovými faktory vysoký věk nebo cukrovka. A jak tedy zabránit tomu, abychom měli vysoký cholesterol? V první řadě jsou důležitá jídla s nízkým obsahem soli, důraz na ovoce, zeleninu a celozrnné produkty. Zkuste také omezit živočišné tuky a přestat kouřit. A ideální je cvičit co nejvíc dní v týdnu alespoň po dobu 30 minut.

Zdroje informací:
Eatthis.com: Stop Doing This Or You'll Get High Cholesterol, Says Mayo Clinic

Nejčtenější články