Close search

Od Alzheimera i stařecké demence může pomoct hrst ořechů denně

Pixabay Zdroj: Pixabay

Stařecká demence i Alzheimer patří mezi největší strašáky moderní doby. I když je Alzheimerova choroba předmětem mnoha výzkumů, doteď není známa její příčina. Existují sice léčby, které pomáhají onemocnění zvládnout, uzdravení ale není jisté. Nový výzkum ale ukázal, že je těmto nemocním možné se bránit, údajně stačí jíst ořechy.

U obou nemocí dochází k poškození mozku a zhoršení kognitivních funkcí. Je celkem běžným omylem si myslet, že například Alzheimerova choroba postihuje jen starší generaci. Tato nemoc si nachází cestu i k mladým lidem a může se projevit i u třicátníků. 

Podle odborníků, kteří se věnovali studiu kognitivních funkcí u seniorů, ořechy mohou být dobrou prevencí. Ukázalo se, že pouhých 10 gramů ořechů denně, což odpovídá přibližně 2 čajovým lžičkám, by mohlo snížit pravděpodobnost výskytu těchto onemocnění. 

Vědci totiž zjistili, že u seniorů, kteří denně jedli alespoň toto menší množství ořechů, se nemoci neprojevily. Naopak díky konzumaci ořechů se důchodci mohli pochlubit dobrou pamětí i bystrým myšlením. 

Ořechy totiž obsahují tělu prospěšné tuky, vlákninu i bílkovinu. Podle vědců mohou vést ke snížení cholesterolu v těle a lepším kognitivním funkcím. Nejsou sice zaručeným lékem, který dokáže nemocím stoprocentně zabránit, mohou ale pomoci jim předejít.  

Nejčtenější články