Close search

Očekávám, že...Fráze, které nepoužívejte, pokud se nechcete urychleně rozejít

unsplash.com Zdroj: unsplash.com

Letitý vztah už nemusí být to, co býval. Pokud ho ale chcete udržet, je nutné se alespoň občas trochu snažit. Rozhodně nepoužívejte následující fráze, které vytočí vašeho milého do běla

1. „Měl/a bys…“

Pokud ve své komunikaci s partnerem často používáte „měl/a bys“, můžete v něm lehce vzbudit dojem, že se nad něj povyšujete. Bude se cítit ponížen a vás bude vnímat jako diktátora, který jen rozdává úkoly.

Co třeba příště říci: „Byl/a bych moc rád/a, kdybys…“ Vyslovíte svá přání, aniž byste projevili despekt vůči rovnocennosti ve vztahu.

 2. „Ty…“

Vaše polovička se scvrkne do malé kuličky, pokud na ni vychrlíte věty začínající na „Ty…“. Takové věty většinou toho druhého jen obviňují. Výtky typu „ty mě nikdy neposloucháš“ vyzní pro partnera jako „za všechno můžeš ty.“ Není vůbec divu, že se cítí zranitelně, labilně nebo bezmocně a pochopitelně se začne bránit.

Pokud začnete se slovy „mám pocit, že...“, dostanete se k jádru věci klidnou a bezkonfliktní rozmluvou. A pokud jde o řešení vztahových záležitostí, tak ta je vždycky nejefektivnější.

 3. „Musíš…“

Rozkaz vyznívající podobně jako „měl bys“, ale klade větší důraz na vaše vědění. Ale ne zrovna lichotivých způsobem. Dáváte partnerovi jasně najevo, že jste ten nebo ta chytřejší a znalejší dané věci, takže vás musí protějšek uposlechnout. Vzájemnému nedorozumění lze předejít slovy „moc bys mi pomohl, kdybys…“

 4. „Očekávám, že…“

„Mír začíná tam, kde končí očekávání,“ jak kdysi někdo moudrý řekl.

Každý z nás je jiný a má jiné myšlení a jinou představu o životě. Jako individuality máme nárok na uchopení života do vlastních rukou. Vaše reakce typu „čekala jsem, že to uděláš takto“ jsou tedy v jádru nesmyslná.

Na závěr jen malá rada. Vždy volte svá slova pečlivě a uvážlivě. Co jednou vyslovíte, nelze vzít zpět. Vzniklá nedorozumění mohou váš vztah nenávratně poničit. A ne každý partner dokáže přijmout omluvu za špatně volená slova. Mnohdy to pro něj bývá ona poslední kapka v poháru trpělivosti a rozhodne se opustit bludný kruh vašich výčitek.

Nejčtenější články