Close search

Fascinující osud princezny Markéty Dánské. Pracovala jako prodavačka v obchoďáku

wikipedia.org Zdroj: wikipedia.org

Markéta Dánská v mnoha způsobech překonala vše, co se traduje o princeznách. Její život by vydal za román. Byla osvícená, bojovala za ženská práva a když bylo potřeba, šla pracovat. Byla to prostě příliš obyčejná princezna.

Narodila se 17. září 1895 jako poslední z dětí prince Valdemara, nejmladšího syna dánského krále, a francouzské princezny Marie Orleánské. Byla velmi krásná a duchapřítomná, nebála se společenských konverzací a v mnoha z nich i vynikala. Tím se řadila mezi problematičtější princezny, byla totiž nezkrotná.

Láska jako z pohádky

Jediným jejím vyvoleným, který beze zbytku obdivoval Markétinu odvahu a nezkrotnou povahu, byl princ René Bourbonsko Parmský. Markétu si také vzal za ženu. Manželství bylo oproti mnoha kritickým hlasům velice šťastné. Sňatkem s katolickým princem bez souhlasu parlamentu však ztratila princezna Markéta oficiální příslušnost k dánskému královskému domu a pro své katolické vyznání i práva k dánskému královskému trůnu.

Manželství ztráta nároku na trůn nijak neovlivnila. Královští manželé si ve všem vycházeli vstříc a milovali se dříve než kdykoli předtím. "Má žena je má láska, můj jediný přítel, mé světlo v temnu a můj největší rádce i kritik," říkal o své ženě princ. Že manželství bylo šťastné, dokazují i jejich čtyři děti.

Princezna z obchodního domu

Rodina nepatřila mezi bohaté. Žila především ve Francii na úchvatném zámku malebného města Eu, ležícím v Normandii. Odtud však v roce 1939 musela před nacisty prchnout do Španělska. Posléze se přesunula do Portugalska a nakonec do USA, kde Markéta Dánská pracovala v obchodním domě. Jednou tuto kapitolu svého života glosovala následovně: "Práce se neštítím, nikdy jsem nepatřila mezi ty, kteří se narodili s brilianty v posteli. A práce je tou nejušlechtilejší formou lidského bytí. Dělám svou práci ráda,  je mi teplo a dostanu zaplaceno. Tak za co bych se měla stydět?"

Po válce se pár zase přestěhoval do Dánska. Princezna s princem zde usilovně pracovali na obnově země.

Princezna Markéta zemřela v požehnaném věku, 18. září 1992, den po svých 97. narozeninách. Byla nejdéle žijícím členem dánské královské rodiny. Nutno podotknout, že jako Markéta Dánská se označuje i současná královna Dánska Markéta II. Historie dánské královské rodiny zná princezen a královen se jménem Markéta Dánská víc, pouze tato však byla "obyčejnou princeznou".

PODÍVEJTE SE NA "OBYČEJNOU PRINCEZNU" DO FOTOGALERIE.

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu