Close search

Nový trend v hubnutí: Intermittent fasting aka přerušované hladovění. Oč přesně jde a je to bezpečné?

reprofoto Youtube Zdroj: reprofoto Youtube

Pokud se zajímáte o zdravý životní styl, pořád se ještě snažíte shodit povánoční kila navíc nebo prostě jenom zrovna chcete trochu zhubnout, už jste možná slyšeli o čím dál populárnější dietě zvané Intermittent fasting. Má skvělé výsledky a dá se udržet – není to totiž tak úplně dieta…

Pryč s pneumatikou

Je jedno, co vám kdo napovídal – abyste shodili kila, co nechcete, musíte si hlídat stravu a mít dostatek pohybu. Žádné pilulky, žádné zázračné čaje. Takhle to prostě funguje. S tím pohybem to není tak těžké, stačí si najít sport, který vás baví, sem tam jít pěšky místo jízdy tramvají a máte to. Ale to jídlo, i když se to nezdá, to je oříšek.

Ono totiž při snaze zhubnout nestačí jen jíst zdravě. Je potřeba vypočítat si svůj osobní denní kalorický příjem a o něco ho snížit, abyste začali shazovat. A váha jako taková je jen začátek. Protože předpokládáme, že nechcete být kostra potažená kůží, které ale na problematických partiích zůstaly tukové polštáře, je třeba si říct, jak tyto bochánky spálit. Tělo do tukových zásob normálně nesahá, spaluje cukry. A proto je tu nejnovější dietní trend zvaný Intermittent fasting, po našem tzv. přerušované hladovění.

Jeho podstatou je, že to vlastně není klasická dieta, ale způsob stravování, který udržujete každý den po neomezenou dobu. Už z toho vyplývá, že to není nic drastického, co po několika týdnech zoufale vzdáte. Spočívá to přesně v tom, v čem si myslíte – den máte rozdělený na dva bloky, v jednom nejíte nic a v druhém všechno, co chcete, tak, abyste naplnili dostatečný počet kalorií, který na den potřebujete.

Spánek to usnadní

Intermittent fasting se dá praktikovat v několika modelech, těmi nejpopulárnějšími a nejefektivnějšími jsou 16/8 pro muže a 14/10 pro ženy. První číslo je počet hodin, kdy nejíte, to druhé představuje okno, kdy se můžete tláskat dle libosti. Samozřejmě ovšem to, co tláskáte by mělo být zdravé, ale nemusíte se přísně omezovat a je jedno, jestli jste masožravec, vegan nebo třeba nesnášíte lepek.

Do jednoho cyklu se samozřejmě počítá i spánek, takže pokud dřímáte  8 hodin, jasně vám vychází, že stačí začít večeřet trochu dříve, nesnídat hned po probuzení a hladověcí část dnes vám uteče jako nic. Během ní je pochopitelně pít, ideálně čistou vodu bez bublin, slabý zelený čaj či černou kávu. Pokud jste momentálně zvyklí jíst bezmyšlenkovitě kdykoliv je dobré se na Intermittent fasting trochu připravit, a to modelem 12/12, který stejně většina z nás přirozeně dodržuje.

Tato metoda hubnutí se těší čím dál větší popularitě, protože kvůli ní není třeba nakupovat žádné speciální potraviny, jíte porce dle libosti a tehdy, kdy máte hlad (samozřejmě v rámci okna určeného pro jídlo). Kromě spalování tuků zrychlí váš metabolismus a podle některých odborníků umí zpomalit i stárnutí buněk. Vhodná je prakticky pro každého zdravého člověka, ale jako asi žádná dieta se nedoporučuje těhotným a dětem. Zároveň by s tímto přístupem k jídelníčku měli být opatrní ti, kteří mají zkušenost s poruchou příjmu potravy.

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu