Close search

Nová studie potvrzuje: Kam nechodí slunce, tam chodí koronavirus

Unsplash.com Zdroj: Unsplash.com

Vitamín D se získává především ze slunečního záření, v menší míře také z potravin jako jsou vaječné žloutky, rybí tuk nebo játra. Právě jeho vliv na imunitu organizmu má podle nové studie vliv na to, jak se nemocní vypořádají s koronavirem.

Výzkum vedený vědci z britských institucí Anglia Ruskin University a Nemocnice královny Elizabeth byl zveřejněn jen před pár dny a ukazuje zajímavou souvislost mezi nízkou průměrnou hladinou vitamínu D a vysokým počtem případů Covid-19, respektive úmrtností na něj.

Údaje z 20 porovnávaných evropských zemí ukázaly ohromné rozdíly mezi státy, bez ohledu na kvalitu lékařské starostlivosti. Problém byl spíše v něčem jiném.

Jih v problémech

Studie ukazuje, že obyvatelé Itálie a Španělska, zemí s vysokou úmrtností na koronavirus, mají nižší průměrnou hladinu vitamínu D než většina severoevropských zemí. Podle vědců je to částečně proto, že lidé v jižní Evropě, zejména starší, se vyhýbají silnému slunci, zatímco pigmentace kůže také snižuje přirozenou syntézu vitamínu D.

Nejvyšší průměrné hladiny vitaminu D se vyskytují v severní Evropě, díky spotřebě oleje z tresčích jater a vitaminových doplňků s déčkem. A také kvůli menšímu vyhýbání se slunečnímu záření.

Skandinávské země mají nejnižší počty případů koronaviru a úmrtnost v průměru na obyvatele v Evropě. Ve Švédsku sice připadá na milion obyvatel 316,7 mrtvých, ale ve Finsku je to 48,39 a v Norsku 41,21. V porovnání s tím má Itálie vysoký průměr 505,7 a Španělsko dokonce 569,75 mrtvých.

Starším schází vitamín D

Bylo prokázáno, že vitamín D chrání před akutními respiračními infekcemi, a starší dospělí, skupina s nejvýraznějším nedostatkem vitaminu D, jsou také těmi, které Covid-19 nejvíce postihuje," vysvětluje doktor Lee Smith z Anglia Ruskin University.

Podle něj v předchozí studii mělo až 75 % lidí v institucích jako jsou nemocnice a pečovatelské ústavy vážný nedostatek vitaminu D. To by vysvětlovalo, proč byla jedním nejhůře postižených regionů italská Lombardie, kde je vyšší podíl starších obyvatel a spousta z nich žije právě v pečovatelských ústavech.

Některé celebrity doplňují zásobu vitaminů speciální terapií. Co to je? Podívejte se do GALERIE:

Zdroje: statista.com, indianexpress.com

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu