Close search

Nová studie o spánku: Starším lidem prý v ložnici vyhovuje vyšší teplota, klidně až 25 stupňů

Freepik Zdroj: Freepik

Podle odborníků jsou nejlepší teplotní podmínky pro spánek v rozmezí 16 až 20 stupňů Celzia. V periodiku Science of the Total Environment však vyšla studie, podle které seniorům prospívají vyšší teploty.

Dlouho víme, jaká teplota v ložnici je pro spánek optimální. Magazín Science Alert upozorňuje také na opačný extrém. Když se teploty vyšplhaly na dohled k 30 °C , efektivita spánku klesla až o 10 procent. Není to málo, protože už takové číslo znamená pokles účinnosti spánku, který se následující den projeví snížením výkonu mozku, zvýšením stresu, úzkosti a únavy.

Nejlepší spánek pro seniory

Nový výzkum, jehož výsledky vyšly v periodiku Science of the Total Environment, pracoval s 50 dobrovolníky, kterým bylo minimálně 60 let. Odborníci shromáždili v průběhu roku téměř 11 000 takzvaných osobonocí spánku a údajů o životním prostředí. A ukázalo se, že optimální teplotní rozsah pro nejklidnější spánek lidí v tomto věku je mezi 20 až 25 °C.

"Myslíme si, že to souvisí se skutečností, že jak stárneme, schopnost regulovat vnitřní teplotu není tak silná," řekla expertka na spánek Carol Ash pro Today. S přibývajícím věkem je stále těžší udržet tělo v teple, takže o něco vyšší teplota v ložnici může pomoci starším lidem spát lépe.

Výsledky studie samozřejmě nejsou univerzálně platné pro každého člověka. Ale pokud je vám nad šedesát a špatně spíte, možná je to jeden ze způsobů, jak to změnit.

Zdroje informací:
Today.com: This is the ideal sleep temperature for older adults, new study finds
Sciencealert.com: New Study Reveals The Best Temperature For Getting a Good Night's Sleep
Sciencedirect.com: Nighttime ambient temperature and sleep in community-dwelling older adults

Nejčtenější články