Close search

Nohy má tak silné, že ho udrží stát, i když zemře: Co nevíte o tygrech - krasavcích z českých zoo

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Jedno z nejkrásnějších zvířat planety - tak je tato dokonale pruhovaná šelma právem nazývána. Jak dobře tygry znáte? Víte, který poddruh je největší, jak dlouho se samice stará o mládě, či kolik masa za rok tento predátor spořádá? Přinášíme odpovědi o zvířeti, které je i lákadlem mnoha tuzemských zoologických zahrad.

 

Šelma na vyhynutí

Za posledních sto let klesal počet tygrů žijících ve volné přírodě děsivou rychlostí. Pokud jich bylo v roce 1920 odhadováno na sto tisíc kusů, v současnosti žije na Zemi jen asi čtyři tisíce tygrů, jejichž výskyt se snížil na 7 % svého původního teritoria.

Tygr jávský k vidění jen v knížkách

Rozeznáváme devět poddruhů tygrů. Tři z nich jsou již zcela vyhubeni – tygr jávský, kaspický a balijský. Zbylým šesti poddruhům již také delší dobu hlasitě zvoní umíráček. Mezi nejohroženější patří tygr ussurisjký (amurský) a tygr čínský.

Cíl pašeráků a šarlatánů

Likvidace jejich přirozeného prostředí v podobě kácení lesů a hubení jejich potravy, pytláci, kteří za tygří kůži či drápy dostávají nemalé peníze, případně údajně zázračné lektvary čínské medicíny, jejichž hlavními ingrediencemi je prášek z rozemletých tygřích kostí. To vše jsou hlavní příčiny toho, že tato nádherná zvířata rapidně mizí z povrchu zemského.

Tygr král zvířat

Na rozdíl od západní civilizace, kde je za zvířecího panovníka považován lev, v Asii za vládce zvířat uznávají tygra. Nazývají ho „pánem džungle" či „carem tajgy". V některých východních kulturách měl tygr dokonce božské postavení. Každý dvanáctý rok je v čínské kultuře rokem tygra. Zrozenci v tomto znamení prý bývají charizmatičtí vůdci, které jen tak něco neskolí.

Pruhovaná nej

Tygři ussurijští a indičtí jsou největší kočkovité šelmy. Samci měří až dva metry a váží i 300 kg.  Nejmenším žijícím poddruhem je tygr sumaterský, jenž dosahuje zpravidla délky 155 až 170 cm. Po ledním a hnědém medvědovi je tygr největším suchozemským predátorem. Tygři vynikají i v běhu. Při lovu dokážou své tělo rozhýbat do rychlosti až 60 kilometrů za hodinu a vrhnout se na kořist skokem dlouhým až devět metrů. 

Co tygři umí a co méně

Tygři jsou výborní plavci a na rozdíl od ostatních koček mají rádi vodu. Dokáží uplavat až osm km. Je známý i případ, kdy samec tygra uplaval celých 29 km. Na rozdíl od jiných šelem špatně a neradi šplhají. Mají skvělý zrak, naopak čich je jejich nejslabším smyslem.

Tygr predátor

Za obávaného lovce je tygr považován právem. Nedělá mu problém ulovit kořist, která ho výrazně převyšuje velikostí i hmotností. Nejčastější potravou jsou velcí savci – prasata, či jelenovitá zvěř, kterou stopují a po krátkém sprintu skolí. Troufne si i na krokodýla či medvěda hnědého. Ročně spořádají zhruba padesát kusů zvěře.

Unikáty

Nenajdeme dva tygry, kteří by měli identické pruhy. Co však mají stejné, je vzor na čele, který připomíná čínský znak pro slovo „král“. Pokud uvidíte bílého tygra, vězte, že se jedná o tygra indického. Ten jako jediný z poddruhů může vytvářet tuto unikátní bílou mutaci. Odhaduje se, že na patnáct tisíc běžně zbarvených indických tygrů připadá jeden bílý.

Otec bez zájmu

Tygři se rozmnožují během jara, kdy začnou hledat vhodnou samici. Ta začíná být plodná ve čtvrtém roce života. Po úspěšném spáření se samec vrací zpět do svého teritoria a starost o mláďata přenechá jejich matce. Ta tygří koťátka kojí zhruba osm týdnů. V jednom roce jsou malí tygříci schopni si sami obstarat potravu. S matkou zůstávají do věku tří let. 

Síla v nohou 

Tygří nohy jsou tak silné, že udrží tygra stát, i když zemře. 

Přečtěte si v galerii dalších pět zajímavostí! 

Nejčtenější články