Close search

Noční sovy vs. ranní ptáčata: Vědci zjistili, kdo z nich trpí víc alergiemi a astmatem

Unsplash.com Zdroj: Unsplash.com

Zdravý spánek je jednou z podmínek správného fungování lidského těla. Kanadští vědci teď přišli na souvislost mezi spánkem a rozvojem alergií u dospívající mládeže.

Tým vědců z Albertské univerzity v Kanadě zjistil, že zvýšený výskyt alergií a astmatu u mladých lidí, který byl zaznamenaný v posledních letech, s největší pravděpodobností souvisí se spánkovými návyky.

Zajímavostí je, že nejde tak úplně o to, kolik hodin člověk věnuje spánku, ale o to, kdy chodí do postele.

Astma a spánek

Víme, že spánek a spánkový hormon melatonin ovlivňují astma, a tak jsme chtěli zjistit, jestli by preference dospívajících, kteří buď zůstanou dlouho vzhůru, nebo jdou spát brzy, mohly souviset s rizikem jeho vzniku," vysvětluje Subhabrata Moitra, který vedl výzkum na Albertské univerzitě.

Do studie bylo zapojeno 1684 dospívajících, kterým byly provedeny testy na možné alergie a astma. Následně je vědci na základě otázek o spánkovém chování rozdělili do skupin na ranní ptáčata a noční sovy. Zohledněny byly také další faktory, jako jsou rodinní příslušníci, kteří kouří doma, nebo vysoká úroveň znečištění ovzduší.

Jasný souvis se ukázal mezi posunutým spánkem a astmatem, respektive alergiemi. Noční sovy mají třikrát častěji astma a dvakrát častěji alergickou rýmu, než jejich vrstevníci, kteří obvykle chodí spát brzy.

Co plaší melatonin?

Naše výsledky naznačují, že existuje vztah mezi preferovanou dobou spánku a astmatem a alergiemi u dospívajících. Toto spojení, samozřejmě, ještě neprokazuje, že ponocování způsobuje astma, ale víme, že rovnováha melatoninu u těch, kteří chodí spát pozdě, je často nevyvážená. To by mohlo být možné vysvětlení alergických reakcí,“ vysvětluje Moitra.

Nejde ale jen o posunutou dobu spánku, velký vliv má také častější používání telefonů nebo tabletů před spánkem. Jejich modré světlo totiž večer potlačuje přirozenou tvorbu melatoninu.

O důležitosti kvalitního spánku pro fyzické a duševní zdraví se ví už dlouho. Tato studie byla první, která zkoumala roli spánkových návyků v rozvoji rizika astmatu a alergií u dospívajících. Teď zbývá ta náročnější část - vysvětlit jim, jak je důležité chodit spát brzo, pravidelně a bez telefonu.

Chcete vědět, jaké jsou nejčastější chyby, které ničí spánek? Podívejte se do GALERIE:

Zdroj: businessinsider.de

Nejčtenější články