Close search

Noční sovy versus ranní ptáčata: Kdo vstává brzy, lépe spaluje tuk

Unsplash Zdroj: Unsplash

Vědci zjistili, že lidé, kteří vstávají brzy, spoléhají víc na tuk jako zdroj energie a jsou často aktivnější ve dne než ti, kteří zůstávají vzhůru později. To znamená, že u nočních sov se může snáze hromadit tuk.

Výzkum ukazuje, že ranní ptáčata jsou citlivější na hladiny inzulínu a spalují víc tuku v klidu a během cvičení. Noční sovy mohou být náchylnější k srdečním chorobám a cukrovce než ranní ptáčata, protože jejich těla jsou méně schopná spalovat tuk na energii.

Noční sovy víc hromadí tuk

Vědci rozdělili 51 obézních dospělých ve středním věku na ranní ptáčata a noční sovy v závislosti na jejich odpovědích z dotazníku týkajícího se spánku a aktivit. Týden sledovali vzorce aktivity dobrovolníků a testovali preference „paliva“ jejich těla v klidu a při cvičení střední nebo vysoké intenzity na běžeckém pásu.

V periodiku Experimental Physiology vědci popisují, že ranní ptáčata jsou citlivější na hladiny inzulínu a spalovali víc tuku než noční sovy v klidu a během cvičení. Sovy byly méně citlivé na inzulín a jejich těla upřednostňovala jako zdroj energie sacharidy před tuky.

Podle profesora Stevena Malin, hlavního autora studie a odborníka na metabolismus na Rutgers University v New Jersey, není jasné, proč byly rozdíly v metabolismu pozorovány u nočních sov a ranních ptáčat. Myslí si, že jednou z možností je nesoulad mezi časem, kdy lidé jdou spát a probudí se druhý den ráno, a cirkadiánními rytmy, které řídí jejich tělesné hodiny.

Pokud je člověk noční sova, možná raději chodí spát pozdě, ale přesto musí brzy vstávat, aby šel do práce nebo se staral o děti. A to ho může nutit, aby nebyl v souladu se svými tělesnými hodinami. když by raději spal.

Zdroje informací:
Theguardian.com: Night owls may be more prone to heart disease and diabetes, study finds
Physoc.onlinelibrary.wiley.com: Early chronotype with metabolic syndrome favours resting and exercise fat oxidation in relation to insulin-stimulated non-oxidative glucose disposal

Nejčtenější články