Close search

Noční můra japonských pošťáků: V roce 2531 by podle ekonoma měli všichni lidé v zemi mít stejné příjmení

Unsplash Zdroj: Unsplash

Je to sice hudba hodně vzdálené budoucnosti, ale odborníci už teď uvažují nad tím, co bude v roce 2531. Podle CNN Japonsku hrozí to, že všichni budou mít příjmení Sato...

Zpravodajský web CNN píše, že v Japonsku, na rozdíl od mnoha jiných zemí, musí manželské páry sdílet stejné příjmení. Že na tom není nic neobvyklého? To je pravda, jenže odborníci kvůli tomu už dnes vysledovali jeden zvláštní trend.

Jaká je budoucnost Japonska?

Země vycházejícího slunce má potíž v tom, že se hrstka jmen používá čím dál víc. Obhájci práv žen se snaží zachovat rozmanitost japonských příjmení, ale zatím to tak zcela nefunguje. Pokud se to nezmění, podle ekonoma Hiroshu Yoshidy by do roku 2531 všichni Japonci mohli mít příjmení Sato.

Odborníci sledovali více než 300 000 příjmení. Japonsko má 125 milionů obyvatel a v současnosti je zde nejrozšířenější příjmení Sato, které má asi 1,8 milionu lidí. Následuje Suzuki a třetí je Takahashi. Sám Yoshida připouští, že jeho výpočty obstojí pouze tehdy, pokud země dokáže překonat jednu z jejích nejpalčivějších krizí, tedy neustále klesající počty sňatků. V roce 2023 jich Japonci uzavřeli o téměř 6 % méně v porovnání s předchozím rokem. Poprvé za 90 let klesl počet sňatků pod 500 000, zatímco rozvody podle oficiálních údajů vzrostly o 2,6 %.

S tím jde ruku v ruce klesající porodnost. "Pravděpodobnost, že japonská rasa vyhyne, je vysoká," uvádí Yoshida téměř apokalyptickou vizi. Kdoví, jak to nakonec dopadne. Jestli se v roce 2531 skutečně všichni v Japonsku budou jmenovat Sato, místní pošťáci by asi měli opravdu těžkou práci.

Mimochodem, ve většině východní Asie jsou jména lidí obecně méně různorodá než v západních zemích. Například podle vládních údajů z roku 2020 se asi 30 % lidí v Číně jmenuje Wang, Li, Zhang, Liu nebo Chen. A drtivá většina populace, téměř 86 %, sdílí pouhých 100 příjmení...

Zdroje informací:
Asahi.com: Study: Japan could become ‘Sato nation’ in 500 years
Edition.cnn.com: Japanese people could all be called Sato by 2531, study warns. But they’d need to get married first

Nejčtenější články