Close search

New York otevřel další válečné pole: Vedle koronaviru se potýká s Kawasakiho nemocí

Unsplash.com Zdroj: Unsplash.com

New York má 100 dětí léčených na potenciálně smrtící zánět krevních cév, který je podobný Kawasakiho onemocnění. Místní úřady předpokládají, že to souvisí s koronavirem.

Koncem dubna byl ve Velké Británii zaznamenán tucet případů dětí s těžkým onemocněním, které připomínalo vzácnou Kawasakiho chorobu.

Zarážející na tom bylo, že šlo o děti starší 5 let, co je obvykle hranice, nad kterou již toto onemocnění neúřaduje. A byl to bohužel jenom začátek.

New York pod palbou

Máme asi 100 případů malých dětí se zánětlivým onemocnění, které se zdá být způsobeno virem Covid-19. A to je něco, co teprve začíná… Příznaky u dětí jsou podobné Kawasakiho nemoci nebo syndromu toxického šoku," říká Andrew Cuomo, guvernér státu New York. A připomíná, že na toto onemocnění již zemřely tři malé děti.

Kawasakiho choroba je vzácná, ve Spojených státech je každoročně zaznamenáno 9 až 19 případů na 100 000 dětí, ve Velké Británii je to zhruba 12 a České republice přibližně 1,6 případu. Nejhůř je na tom Japonsko, kde byla nemoc v roce 1967 poprvé popsána lékařem Tomisaku Kawasakim. Tam se čísla nemocných šplhají až ke 240 na 100 000 obyvatel.

Onemocnění postihuje především děti, u dospělých je ještě větší vzácností, a obvykle ho lze léčit běžnými léky jako aspirin. Pokud zůstává neléčeno, může být fatální. Není přesně známo, co ho způsobuje, nicméně se nepovažuje za nakažlivé a roli může hrát genetika, protože je pravděpodobnější, že se objeví u dětí, které zdědily určité geny.

Nová rizika pandemie

Guvernér Cuomo také řekl, že: „pokud máme tento problém v New Yorku, pravděpodobně ho máme i v jiných státech. Tyto děti nemají obvyklé příznaky koronaviru, nevypadá to na respirační onemocnění."

Přestože Kawasakiho choroba postihuje téměř výhradně děti do pět let, podle aktuálních údajů ze stovky nemocných z New Yorku jsou čtyři procenta ve věku 20–21 let a v mladší kategorii 15–19 let jde dokonce o šestnáct procent.

Koronavirus tak ukazuje nejen to, že planeta není tak úplně připravená na zvládání pandemií, ale, co je možná ještě horší, jeden virus může otevřít dveře dalšímu onemocnění a způsobit jeho rozšíření mimo běžný rámec.

Jak vypadá New York v časech pandemie? Podívejte se do GALERIE:

Zdroje: metro.co.uk, clicklancashire.com

Nejčtenější články