Close search

Nevíte si rady, když se přátelé hádají? Poradíme, jak se nezbláznit

Pixabay Zdroj: Pixabay

I mezi těmi nejbližšími přáteli občas dojde k nějakému konfliktu. Můžete sice v tu chvíli být už dávno dospělí, ale některé hádky mají tendenci přerůst v dětské přetahování. Jak tedy ustát konflikty svých nejbližších přátel?

Konflikty bohužel patří mezi neoddělitelnou součást života. A když k nim dochází mezi rodinnými příslušníky nebo přáteli, může mít malé neshody velký dopad na mezilidské vztahy. Každý z nás už nejspíš zažil hádku mezi přáteli, kdy byl „tím třetím“ nezúčastněným posluchačem. Podobné situace nejsou nikdy příjemné a proto se je snažíme vyřešit. Je to ale dobrý nápad?

Je přirozené, že svým přátelům chcete pomoci problém vyřešit, musíte si ale uvědomit, že někdy vaši pomoc ani nepotřebují. Může se například stát, že to nejlepší, co budete moct v dané chvíli udělat, bude vaše schopnost si udržet odstup.

Pokud došlo k nějakému konfliktu mezi přáteli, je jenom na nich, aby si vše mezi sebou vyříkali. Pokud ale patříte k lidem, kteří mají potřebu svým přátelům pomáhat za každou cenu, zkuste se alespoň nepřiklánět na ničí stranu. Pokud vás jeden z přátel bude přesto k tomuto kroku tlačit, pokuste se mi slušně a hlavně klidně vysvětlit, že vám záleží na obou a proto byste nechtěli o nikom mluvit za jeho zády.

Při konfliktu mezi přáteli je skutečně zásadní si držet odstup. Je zcela zřejmé, že vás budou spory mezi blízkými kamarády trápit, jelikož jsou to lidé, které máte rádi a trávíte s nimi volný čas. Musíte si ale uvědomit, že vaši přátelé jsou již dospělí a vy nemůžete řešit jejich problémy. Pokud vaši přátelé budou chtít konflikt vyřešit, zvládnou se domluvit i bez vás.

Pro vás je v takovou chvíli důležité, abyste si vše ohledně konfliktu vašich přátel pořádně srovnali v hlavě a ujasnili si, kde jsou pro vás hranice. Stanovte si pravidla, která budete chtít, aby vaši přátelé při setkání s vámi respektovali a držte se jich. Vysvětle oběma stranám, že například nechcete být tím třetím, kterého se jeden z přátel bude vždy snažit přetáhnout na svoji stranu. Skuteční kamarádi vaše přání pochopí.

Pokud hádky mezi přáteli přetrvávají delší dobu, připravte se na to, že se jejich vztah může blížit ke konci. Tento proces je zcela normální, jelikož během života se lidé mění díky svým zkušenostem a okolnostem, ve kterých se ocitají. Pokud jde loď ke dnu, vy toho s tím už moc nenaděláte. Takže nejlepší pro vás bude se s podobným východiskem smířit a snažit se o důstojné rozloučení.

Nejčtenější články