Close search

Nereptat, naslouchat, nedělat hluk. Příručka pro moderní ženy v 50. letech radila, jak být dokonalou manželkou

pixabay Zdroj: pixabay

Určitě si všechny vzpomenete na film nebo knihu Stepfordské paničky, kde ženy v domácnosti vystřídaly robotické dokonalé manželky. Toto podání role ženy v domácnosti ze 60. let je sice hororové, ale od skutečnosti se to příliš nelišilo.

V Americe v 50. letech se už na střední škole objevovaly příručky, které měly studentky naprogramovat na dokonalé manželky a matky. Z našeho dnešního pohledu je to až bizarní, co všechno žena měla a nesměla dělat po příchodu manžela z práce.

1. Mějte připravené jídlo

Vaření si plánujte včas – třeba i den předem. Váš partner tak uvidí, že na něho myslíte a staráte se o něj. Většina mužů se domu vrací s prázdným žaludkem a dobré jídlo je součástí potřebného vroucího přivítání.

2. Buďte připravená

Abyste byla svěží, až přijde, včas si čtvrthodinku odpočiňte. Naličte se trochu, dejte si stužku do vlasů a snažte se vypadat svěže, protože on byl celý den jen s lidmi unavenými prací. Jeho nudný den potřebuje osvěžení, a proto buďte veselá a zajímavá.

3. Ukliďte nepořádek

Než se manžel vrátí, projděte naposledy dům a posbírejte učebnice, hračky, papíry a podobné věci. Otřete také stoly. Váš manžel se bude cítit jako v ráji odpočinku a pořádku, což jistě udělá dobře i vám.

4. Přichystejte děti

Pokud máte malé děti, věnujte se jim chviličku a umyjte jim ruce a obličej, učešte je a popřípadě také převlékněte. Jsou to vaše malé poklady a dotvoří příjemnou atmosféru při manželově návratu.

5. Minimalizujte hluk

V době jeho příchodu vypněte pračku, sušičku, vysavač. Přimějte k tichosti také děti. Buďte šťastná, že manžela vidíte a přivítejte ho krásným úsměvem.

6. Co nesmíte: Nevítejte ho se stížnostmi a problémy. Nereptejte, když se k večeři opozdí. Uvědomte si, že ve srovnání s těžkostmi jeho pracovního dne je to pouhá maličkost. Udělejte mu pohodlí, může se natáhnout do pohodlného gauče. Naklepejte mu polštář a nabídněte, že mu sundáte boty. Mějte vždy připravený teplý nebo studený nápoj. Pohlaďte ho tichým a příjemným hlasem. Dovolte mu odpočinout si a uklidnit se.

7. Naslouchejte mu

Jistě mu toho chcete mnoho říct, ale doba jeho návratu k tomu není příhodná. První má mluvit on, na to nezapomínejte.

8. Večer přizpůsobte jemu

Nikdy si nestěžujte, když vás nevezme na večeři nebo za jinou zábavou. Snažte se pochopit tíhu a strasti jeho světa a jeho potřebu odpočívat.

Nejčtenější články