Close search

Nepostradatelný vitamín D: Když chybí, podle australských vědců může přijít demence

Unsplash Zdroj: Unsplash

Vědci z University of South Australia tvrdí, že nízká hladina vitamínu D je spojena se zvýšeným rizikem demence i mrtvice.

Zvyšování nízké hladiny vitamínu D může být podle australských vědců preventivním opatřením v boji proti demenci.

Vitamín D proti demenci

Vitamín D je stále více uznáván pro své účinky, včetně zdraví mozku, ale dosud bylo velmi obtížné prozkoumat, co by se stalo, kdybychom byli schopni zabránit nedostatku vitamínu D,vysvětluje Elina Hyppönen, profesorka z University of South Australia a hlavní autorka studie.

Ona a její kolegové použili data od více než 294 000 lidí a zkoumali vliv velmi nízké hladiny vitamínu D na riziko demence a mrtvice. Ukázalo se, že je mezi tím souvislost.

Podle webu Econea je pro většinu lidí optimální hladina vitamínu D 100 – 150 nanomolů na litr. Někdy se uvádí dolní hranice i 75. V již zmiňované australské studii bylo největší riziko demence pozorováno u lidí, kteří měli hladinu vitamínu D pod 25 nanomolů na litr. A prý by bylo možné předejít až 17 procentům případů demence, kdyby u těchto lidí byly hladiny vitamínu D zvýšeny na úroveň 50 nanomolů. To jsou hodnoty běžné pro zimní měsíce.

Podle informací z Ikemu souvisí deficit vitamínu D také s osteoporózou. Tak nezapomínejte na sluníčko, tučné ryby nebo vejce, což jsou všechno zdroje vitamínu D.


Nejčtenější články