Close search

Neplodnost u ženy? Může za to příliš testosteronu nebo protilátky proti spermiím

profimedia.cz Zdroj: profimedia.cz

Průměrná pravděpodobnost otěhotnění zdravé ženy ve věku do 35 let, která má pravidelný nechráněný pohlavní styk se zdravým mužem, je podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) 16 %. Žena tedy otěhotní průměrně za 6 menstruačních cyklů. Podle odborníků však obecně přibývá žen, které se potýkají s problémy s plodností. Jaké jsou nejčastější příčiny potíží? A je možné je řešit?

V České republice každoročně stoupá počet párů, které se potýkají s problémy s otěhotněním. Příčin je celá řada, od těch snadno řešitelných, až po závažnější, které vyžadují lékařskou pomoc či asistenci při početí. Neplodnost jako taková je definována jako neschopnost otěhotnět po roce pravidelného a nechráněného pohlavního styku. Pokud má žena více než 32 let, pak odborníci mnohdy doporučují podstoupit základní vyšetření již po půl roce snažení. Po 40. roce věku ženy pak již po 3 měsících. Od 35. roku života totiž nastává u ženy výrazný pokles plodnosti. A jaké příčiny potíží mohou při vyšetření u ženy například nalézt?  

1. Potíž je ve vaječníku

Jednou z častých příčin neplodnosti je takzvaný ovariální faktor, který úzce souvisí s hormony. V jeho důsledku nedozrávají ve vaječnících vajíčka a tím pádem se ani neuvolňují. S ovariálním faktorem může souviset například vyšší hladina mužských pohlavních hormonů v těle ženy. „Jedním z častých důvodů, proč nedochází u ženy k dozrávání vajíček, je vyšší hladina testosteronu v jejím organismu. Takzvaný hyperandrogenní syndrom se obvykle projevuje zhoršenou kvalitou pleti, maštěním vlasů, případně zvýšeným růstem ochlupení. V současnosti patří mezi nejčastější příčiny neplodnosti u žen," objasňuje renomovaný gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan. Zároveň dodává, že syndrom souvisí s nezdravým životním stylem, s příbytkem na váze a nedostatkem pohybu, proto se u Češek objevuje stále častěji.

2. Potíž je ve vejcovodech

Další z možných příčin potíží je takzvaný tubární faktor. V jeho případě jde o sterilitu z důvodu nepřítomnosti vejcovodů či uzavřených vejcovodů - nejčastěji se tak stává po gynekologických zánětech nebo při endometrióze. „V případě endometriózy se jedná o stav, kdy je sliznice z dutiny děložní přítomná například na vaječníku, děložních vazech nebo pobřišnici. Může u ženy způsobovat vedle neprůchodnosti vejcovodů například srůsty," uvádí odborník na řešení neplodnosti Petr Galle. 

3. Potíž je v prolaktinu

Jednou z častých potíží, o které se však příliš nehovoří, je podle odborníků zvýšená hladina hormonu prolaktinu v organismu ženy. Tato vyvolá stav, kdy si tělo myslí, že je žena zrovna těhotná či že je právě čerstvě po porodu. Tím pádem nemůže v tuto chvíli otěhotnět. Zvýšená hladina prolaktinu souvisí se stresem, únavou a vyčerpáním. To však paradoxně může vést k začarovanému kruhu - stres a vyčerpání totiž často zažívají ženy, které se velmi snaží počít dítě - a to se jim pak právě díky těmto stavům nemusí snadno podařit.

4. Další potíže

Příčin, které vedou u žen k problémům s početím přirozenou cestou, je bohužel celá řada. Vedle již zmiňovaných, které se objevují nejčastěji, to pak mohou být například potíže imunulogického rázu, kdy látky v těle ženy negativně ovlivňují pohyb spermií a zamezí tak splynutí pohlavních buněk ženy a muže, případně negativně ovlivní vývoj embrya. Jedná se vlastně o imunitní reakci ženy proti spermatu muže. Podobné překážky může tělo ženy spermiím stavět, pokud má žena příliš hustý cervikální hlen. Dalším důvodem mohou být vrozené genetické vady, kam spadá například nesprávně vyvinutá děloha, vaječníky či třeba přepážka v dutině děložní. Nezanedbatelným faktorem je také obezita, případně výrazná podvýživa ženy - obě vedou k poruše plodnosti. U obezity mají ženy velké množství estrogenu a dochází k hormonální nerovnováze, při podvýživě může docházet k poruchám menstruačního cyklu.

 

Nejčtenější články